Reklama

Diabłu na widły

Diabłu na widły

01.03.2011
Czyta się kilka minut
Te niepożądane i złe upadki, które przydarzają się księżom i pozwalają im dojrzewać, miały swoje imiona, zapach, kolor włosów. W obrazie księdza stojącego przed Bogiem i załatwiającego te sprawy wyłącznie z Nim - kogoś brakuje.
O

Ojciec Wacław Oszajca opowiada o księżowskich wątpliwościach i upadkach, ale i o tym, że celibat ma swój tajemniczy sens ("TP" 09/2011). Mówi o "kleryckich nocach" w seminarium, o pragnieniu, żeby "mieć kobietę", o marzeniach o rodzinie, zwieńczonych wreszcie pogodzeniem się z jej brakiem. O zmaganiu, by zrozumieć "dlaczego ja" i o zaakceptowaniu tego wybrania. Konkluzja brzmi: księża, choć upadający, wciąż przynoszą pocieszenie, podtrzymują przy życiu, "przegrywanie ze sobą, z innymi, z Bogiem - nie prowadzi do klęski. W przedziwny sposób Bóg robi swoje".

Wyrozumiałość

Kobiety też niejedno o celibacie wiedzą - nie tylko te, które zdecydowały się na relację z księdzem. Czują wzrok taksujący ich figurę, spojrzenie tonące w dekolcie. Wmawiają sobie, że tego nie ma, choć jest. Puszczają w niepamięć niejednoznaczności i ...

6640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]