Reklama

Łaska może umrzeć

Łaska może umrzeć

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Nie zaglądam do sumienia byłego zakonnika, ale bronię wiernych, którzy mają prawo do przejrzystego i uczciwego świadectwa duszpasterzy, którzy im posługują.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK, MARCIN ŻYŁA: Co zaskoczyło Ojca w przypadku dominikanina Jacka Krzysztofowicza?
O. JÓZEF AUGUSTYN SJ: Oburzył mnie wręcz sposób odejścia zakonnika – swoiste wykorzystanie wiernych, by racjonalizować przed nimi swoje postępowanie. Czyni to w nagraniu, które jest swoistym antykazaniem i antyświadectwem. Ludzie nie przychodzili do świątyni dla niego, ale dla Boga i z posłuszeństwa Kościołowi, który nakazuje Mszę niedzielną. Po co zatruwać umysły wiernych swoją niewiarą w Kościół, w sakramenty i w Słowo Boże? On sam zwątpił w sens tego, co robił, oni nie zwątpili. Miał i ma prawo odejść, ale nie w takim stylu. Jego słowa w nagraniu są pełne emocji i sprzeczności. Z jednej strony mówi, że nie wierzy już w sens tego, co do tej pory robił, a z drugiej, że zawsze szczerze dzielił się sobą. To znaczy, czym się dzielił? To nagranie...

20342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]