Reklama

Déja vécu

Déja vécu

28.07.2006
Czyta się kilka minut
Przez 45 lat żyłam w kraju, w którym najwyższe stanowiska obsadzano nie ze względu na to, że ktoś miał autorytet, doświadczenie i kwalifikacje, ale dlatego, że ktoś był "swój" i należał do jedynie słusznej partii. Działo się tak również w służbach zagranicznych i dyplomacji, co było naszą wyjątkowo wstydliwą wizytówką w oczach świata. Potem wygraliśmy wielki los na loterii, bo system się zawalił. Wszystko wróciło do normy i do naszej dyplomacji mieliśmy na ogół zaufanie, zwłaszcza kiedy przychodziły takie nazwiska jak Skubiszewski, Bartoszewski, Geremek...
D

Dziś dożywam końca swoich dni, a Historia znów zrobiła złośliwą pętelkę. Patrzę, słucham, włos mi staje na głowie. Déja vu - déja vécu.

Imiona

Dowiedziałam się z przyjemnością, że trzy siedmiotysięczniki w Tadżykistanie zmieniły swoje imiona. Do tej pory nazywały się Szczyt Komunizmu, Szczyt Rewolucji i Szczyt Lenina. Dziś Komunizm zamieniono na Niepodległość, dwie pozostałe nazwy też są pewno zacniejsze.

Swoją drogą, jak bezwstydnie ludzie pastwią się nad krajobrazem. Nadają różnym szczytom, przełęczom, jeziorom, a także miejskim ulicom i placom głupie nazwy, a krajobraz jest zupełnie bezbronny i musi to cierpliwie znosić przez długie dziesięciolecia. Dopóki nie zmieni się moda, mentalność, a czasem tylko rządząca ekipa, której ktoś chciał się podlizać.

Czy?

Czy...

1492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]