Reklama

Ładowanie...

Davos szpiegów (i nie tylko)

Davos szpiegów (i nie tylko)

25.07.2022
Czyta się kilka minut
Rosja nie osiągnęła żadnego ze strategicznych celów: odsunięcia od władzy Wołodymyra Zełenskiego, zdobycia Kijowa i osłabienia jedności NATO.
Ukraińscy żołnierze, lipiec 2022 r. Fot. ANATOLII STEPANOV/AFP/East News
W

W cieniu Gór Skalistych, w amerykańskim Aspen, zakończyła się coroczna konferencja bezpieczeństwa. O ile w podobnym wydarzeniu organizowanym w Monachium biorą udział polityczni liderzy, o tyle Aspen to domena „wykonawców polityki”: wojskowych i najważniejszych urzędników. W tym roku mówili głównie o wojnie w Ukrainie.

Zapytany wprost, kto ją wygrywa, szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego (MI6) Richard Moore ocenił, że Rosja nie osiągnęła żadnego ze strategicznych celów: odsunięcia od władzy Wołodymyra Zełenskiego, zdobycia Kijowa i osłabienia jedności NATO. Jego zdaniem wydalenie z Europy ok. 400 rosyjskich szpiegów działających pod osłoną dyplomacji zmniejszyło możliwości wywiadowcze Kremla aż o połowę; zatrzymanie zaś przez polskie służby domniemanego rosyjskiego szpiega udającego hiszpańskiego dziennikarza pokazuje, że Moskwa ma kłopot z utrzymaniem siatki tzw. nielegałów (czyli agentów „uśpionych”, zakonspirowanych w zachodnich społeczeństwach). Zbliża się dobry moment dla ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju, a wojna „jest do wygrania” dla Ukrainy – oświadczył szef MI6. Na tym jednak skończył się jego optymizm; Moore przyznał też, że zachodnie wywiady nie mają żadnych informacji na temat choroby Putina, a zimowy kryzys energetyczny w Europie może zachwiać proukraińskimi nastrojami.


Najnowszy reportaż z Ukrainy: Mieszkańców Konstantynówki niemal codziennie budzą spadające rosyjskie rakiety. Ludzie są wycieńczeni, mają zszarpane nerwy.


 

Z kolei Lisa Monaco, zastępczyni prokuratora generalnego USA, mówiła w Aspen o działalności REPO (Russian Elites, Proxies and Oligarchs) – międzynarodowej grupy prokuratorsko-policyjnej, której celem jest zajmowanie majątku kremlowskich oligarchów. Na jednym z jachtów znaleziono niedawno jedno z tzw. jaj Fabergé (warte miliony dolarów, wykonane ze złota na zamówienie cara Aleksandra III). Monaco ujawniła, że zaapelowała do Kongresu, by zajęte rosyjskie środki kierować bezpośrednio na wsparcie dla ukraińskiej armii. ©℗


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]