Reklama

Daleko od szosy

Daleko od szosy

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Oto nowy rodzaj opowieści o polskiej wsi, nieobecny dotąd w kinie, sztukach wizualnych czy literaturze. Zamiast krytycznego filmu socjologicznego albo surrealistycznej baśni otrzymujemy przypowieść o samotności i opuszczeniu.
„Z daleka widok jest piękny” fot. Filmpolis
O

O tym, że akcja filmu „Z daleka widok jest piękny” toczy się blisko szosy łączącej miasta i państwa, wiemy tylko dlatego, że jego autorzy, Anka i Wilhelm Sasnalowie, opowiedzieli mediom, jak narodził się pomysł: któregoś dnia postanowili zjechać z drogi prowadzącej do Tarnowa w kierunku wsi, która skusiła ich nazwą (Zielona) i urodą majaczącego w oddali krajobrazu.

Jednak oglądając „Z daleka widok jest piękny”, trudno oprzeć się wrażeniu, że znaleźliśmy się w przestrzeni wyizolowanej, oddzielonej od reszty świata granicą pól, łąk i lasów, filmowanych pięknie i uważnie. O tym, że istnieje jakaś inna rzeczywistość, świadczą jedynie tory kolejowe, po których od czasu do czasu przemyka pociąg towarowy – oczywiście nie zatrzymując się (można najwyżej policzyć wagony). Świadczą o tym srebrnoszare, migocące ekrany telewizorów w zapuszczonych, biednych pokojach. A także zwożone nie...

8369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]