Reklama

Daleko od szosy

Daleko od szosy

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Oto nowy rodzaj opowieści o polskiej wsi, nieobecny dotąd w kinie, sztukach wizualnych czy literaturze. Zamiast krytycznego filmu socjologicznego albo surrealistycznej baśni otrzymujemy przypowieść o samotności i opuszczeniu.
„Z daleka widok jest piękny” fot. Filmpolis
O

O tym, że akcja filmu „Z daleka widok jest piękny” toczy się blisko szosy łączącej miasta i państwa, wiemy tylko dlatego, że jego autorzy, Anka i Wilhelm Sasnalowie, opowiedzieli mediom, jak narodził się pomysł: któregoś dnia postanowili zjechać z drogi prowadzącej do Tarnowa w kierunku wsi, która skusiła ich nazwą (Zielona) i urodą majaczącego w oddali krajobrazu.

Jednak oglądając „Z daleka widok jest piękny”, trudno oprzeć się wrażeniu, że znaleźliśmy się w przestrzeni wyizolowanej, oddzielonej od reszty świata granicą pól, łąk i lasów, filmowanych pięknie i uważnie. O tym, że istnieje jakaś inna rzeczywistość, świadczą jedynie tory kolejowe, po których od czasu do czasu przemyka pociąg towarowy – oczywiście nie zatrzymując się (można najwyżej policzyć wagony). Świadczą o tym srebrnoszare, migocące ekrany telewizorów w zapuszczonych, biednych pokojach. A także zwożone nie...

8369

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]