Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Daleko od Reykjaviku

Daleko od Reykjaviku

12.06.2017
Czyta się kilka minut
Nastoletni aktorzy z dużą intuicją odtwarzają turbulencje dorastania, dostrajania się do swoich rzeczywistych pragnień, wbrew panującym obyczajom.
Blær Hinriksson i Baldur Einarsson w filmie „Serce z kamienia” Fot. Ingibjörg Torfadóttir / MAT. DYSTRYBUTORA
W

W niezapomnianym dokumencie „Heima” (2006) zespół Sigur Rós podczas darmowej trasy koncertowej odwiedzał najbardziej odległe islandzkie miasteczka i wsie, grając pod gołym niebem, z oszałamiającą naturą w tle. W podobnej scenerii i podobnej symbiozie z krajobrazem rozgrywa się debiut filmowy Guðmundura Arnara Guðmundssona. Jest w nim również ten sam zachwyt nad islandzkim latem – jego gwałtownym rozbłyskiem, krótką nocą i niekończącym się dniem, a szczególnie nad tym leniwym zawieszeniem czasu, jakie niosą ze sobą wakacje, kiedy ma się kilkanaście lat i nadprodukcję hormonów.

Wiele powstaje filmów o dojrzewaniu, ale mało który, jako że zwykle bywa dziełem człowieka biologicznie już dojrzałego albo i nawet przejrzałego, potrafi uchwycić ów smak cielęcych lat bez ich sentymentalizowania bądź demonizowania, bez pruderii czy dla odmiany – bez niezdrowego podglądactwa. Twórca „...

5080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]