Reklama

Dalej od Sodomy

Dalej od Sodomy

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! A ty Kafarnaum...? Gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały...Mt 11, 20.
J

Jezus rzadko dawał odczuć, jak bardzo boli go odrzucenie przez rodaków. Gorzkie słowa refleksji, kierowane do mieszkańców Korozain, Betsaidy i Kafarnaum, świadczą jednak o tym, jak głęboko tkwił w Nim ból niezrozumienia przez najbliższych. Porównanie Kafarnaum do Sodomy nie jest przecież retoryczną przesadą. Trudno bowiem bagatelizować obojętność mieszkańców miejskiej metropolii, którzy nie zwracali uwagi na Jezusową misję miłości, mimo że sens tej misji potrafił zrozumieć pogański setnik stacjonujący w Kafarnaum (Łk 7, 6-8). Znamienne, że z zasady Jezus nie zwierzał się, jak bardzo cierpi z powodu odrzucenia zarówno przez rodaków z Nazaretu (Łk, 4, 29n), jak i przez mieszkańców tylu bliskich miast, którym pragnął przekazać najważniejsze prawdy. W tamtej sytuacji odsłonił jednak wyjątkowo gorzką prawdę o bliskim Mu środowisku.

Trzeba umieć oswoić się z myślą...

1555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]