Reklama

Dajcie drzewom gnić

28.11.2017
Czyta się kilka minut
Największym skarbem Puszczy Białowieskiej nie są deski, a rozkładające się drewno i związane z nim gatunki.
B

Bóg nakazał Noemu zbudować łódź i zabrać do niej zwierzęta, by uchronić je przed potopem. Kiedy wody opadły, Noe wypuścił bożą zoocenozę, a ta na nowo zasiedliła ziemię. W Puszczy Białowieskiej Noego nie ma, ale są zwierzaki i rośliny, które wyginęły bądź giną w innych częściach świata. W białowieskich starodrzewach miały przetrwać najtrudniejszy czas, by po latach, kiedy stan przyrody się poprawi, na nowo kolonizować lasy Europy.

Ekologia nazywa takie miejsca refugiami, czyli miejscami schronienia. Leśnicy zaś drzewostanem rębnym albo pokornikowym, i wjeżdżają weń harwesterami. Trybunał Sprawiedliwości grozi za to Polsce karami finansowymi, ale czy zrobią one wrażenie na zamożnych Lasach Państwowych?

Wspólnym wysiłkiem przyrodników, leśników i polityków udawało się ograniczać działalność człowieka w Puszczy. Kiedy po latach starań arka była gotowa, nastąpił regres:...

3521

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]