Reklama

Ładowanie...

Dać dziecku zegarek...

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Można odnieść wrażenie, że jednostka Grom jest za dobra jak na polskie struktury mundurowe. Najwyraźniej nie mieści się w tych strukturach, denerwuje jednych, drażni swym profesjonalizmem innych. Stąd nieustanne - od czasów ministra Janusza Pałubickiego - próby sprowadzenia Gromu do parteru, nieustanne przypominanie mu, że nie należy się wyróżniać.
M

Minister Pałubicki w skandaliczny sposób wyrzucił ówczesnego dowódcę jednostki, a samą jednostkę wyrzucił ze struktur MSW. ,,Grom" przeszedł do wojska, a w wojsku, jak to w wojsku: trawę należy strzyc równo. I oto armia pozbywa się dziś kolejnego dowódcy ,,Gromu" pułkownika Romana Polko (lat 41), jednego z najlepiej przygotowanych oficerów naszych sił zbrojnych, który przechodzi... do rezerwy. Wciąż też nie zrezygnowano z chęci wcielenia ,,Gromu" do 1. Pułku Specjalnego z Lublińca, co oznaczałoby koniec specyfiki jednostki.

To prawda, że ,,Grom" jest relatywnie drogi. Ale, doprawdy, jest to inwestycja wyjątkowo opłacalna i efektywna. Bo właśnie naszym atutem winny być małe, wyspecjalizowane jednostki o charakterze elitarnym, niezbędne do walki z terroryzmem (nota bene ,,Grom" był tworzony przede wszystkim z myślą o ewentualnym terroryzmie wewnątrz kraju, a...

1539

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]