Reklama

Czytanie świata

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Dziś film dokumentalny jak żadna inna forma wypowiedzi artystycznej potrafi ogarniać rzeczywistość.
W

Wystarczy spojrzeć na tłumy młodych ludzi oblegających Pałac Kultury i Nauki, a właściwie tamtejszą "Kinotekę": kino dokumentalne to dziś coś znacznie więcej niż kino - to także nieobojętna, bardziej dociekliwa i krytyczna postawa. Dzisiejszy świat wydaje się łatwo dostępny dzięki nowym technologiom komunikacyjnym i zalewowi informacji, ciągle jednak pozostaje dla nas niezrozumiały i coraz bardziej zafiksowany w prostych klasyfikacjach.

W filmie "Uchwycić rzeczywistość" Pepity Ferrari nad naturą filmu dokumentalnego zastanawiają się najwięksi spośród żyjących jego twórców: Werner Herzog, Albert Maysles, Kim Longinotto... Dla nich dokument filmowy to z jednej strony najbardziej wolny sposób filmowej wypowiedzi, porównywany w swej poetyce do jazzu, ale zarazem trudne do udźwignięcia zobowiązanie. Czym jest ów dokument w dzisiejszym świecie, w którym informacja...

6052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]