Reklama

Czytanie świata

Czytanie świata

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Dziś film dokumentalny jak żadna inna forma wypowiedzi artystycznej potrafi ogarniać rzeczywistość.
W

Wystarczy spojrzeć na tłumy młodych ludzi oblegających Pałac Kultury i Nauki, a właściwie tamtejszą "Kinotekę": kino dokumentalne to dziś coś znacznie więcej niż kino - to także nieobojętna, bardziej dociekliwa i krytyczna postawa. Dzisiejszy świat wydaje się łatwo dostępny dzięki nowym technologiom komunikacyjnym i zalewowi informacji, ciągle jednak pozostaje dla nas niezrozumiały i coraz bardziej zafiksowany w prostych klasyfikacjach.

W filmie "Uchwycić rzeczywistość" Pepity Ferrari nad naturą filmu dokumentalnego zastanawiają się najwięksi spośród żyjących jego twórców: Werner Herzog, Albert Maysles, Kim Longinotto... Dla nich dokument filmowy to z jednej strony najbardziej wolny sposób filmowej wypowiedzi, porównywany w swej poetyce do jazzu, ale zarazem trudne do udźwignięcia zobowiązanie. Czym jest ów dokument w dzisiejszym świecie, w którym informacja...

6052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]