Reklama

Chleb i marzenia

Chleb i marzenia

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Tegoroczny "Planete Doc Review pokazał, że współczesny dokument niejedno ma imię. Filmy walczące stały się sumieniem świata, choć często pozostawiają z poczuciem bezsilności. O wiele głębiej zapadają w nas jednak tytuły nienarzucające się ze swoim przesłaniem.
"Śmierć człowieka pracy", reż. Michael Glawogger
Z

Zakończony właśnie festiwal przekonuje o znakomitej kondycji i różnorodności gatunku. Filmy pokazane w konkursie w sekcjach tematycznych "Bohater naszych czasów", "Nauki polityczne" czy "Fetysze i kultura" wywołują emocje i polemiki, które dotychczas były udziałem niemal wyłącznie kina fabularnego. Czy rzeczywiście można mówić już o renesansie dokumentu? Tak, pod warunkiem, że uda się trafić z nim "pod strzechy" - a więc do kin, multipleksów czy telewizji w dobrym czasie antenowym.

Bez kompleksów

Filmy pokazywane na Doc Review uczą przyglądać się światu bez uprzedzeń. Pokazują, że jako bierni konsumenci codziennych informacji ze świata tak naprawdę niewiele o nim wiemy. Oto "Siostry" znanej brytyjskiej dokumentalistki Kim Longinotto, autorki głośnego "Rozwodu po irańsku", który demistyfikował uproszczone wyobrażenia o podłym...

14138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]