Reklama

Czyńcie wszystko nowe

Czyńcie wszystko nowe

09.05.2004
Czyta się kilka minut
Spotykam czasem ludzi, który mówią, że nie chcą dostąpić zbawienia, bo w niebie będzie nudno. Wybraliby piekło, ponieważ można tam pohulać i poswawolić. Twierdzą, że przebywanie wśród potępionych byłoby ciekawsze od towarzystwa śpiewających w kółko te same psalmy wysuszonych ascetów, którymi z pewnością zaludnione jest niebo. Wieczność kojarzy im się z nieskończoną nudą.
-

---ramka 329208|prawo|1---Przy takich okazjach przypominam sobie Simone Weil, która pisała, że zło przedstawione w literaturze wydaje się barwne i ciekawe, a w rzeczywistości okazuje się brutalnie bolesne. Odwrotnie jest z dobrem. W książkach jest płaskie i nijakie, ale gdy go człowiek doświadcza, przeżywa niekończącą się przygodę.

Najczęściej obawy o wieczną nudę wyrażają ludzie, którzy żyją intensywnie, zanurzają się w rwącym potoku wrażeń. Pracują po kilkanaście godzin na dobę. Do zabawy nie wystarczy im jeden lokal, musi ich być w ciągu wieczoru kilka. W związkach między partnerami nie znają słowa “wierność". To, co posiadają, szybko się zużywa, więc wyrzucają stare wersje i nabywają nowsze.

Nie myśl jednak, że pisząc o pogoni za nowością, mam na myśli tylko konsumpcjonizm, że piszę o ludziach pięknych, młodych i bogatych, dla których...

2921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]