Reklama

Czy we Francji kościoły staną się meczetami

Czy we Francji kościoły staną się meczetami

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Rektor paryskiego Wielkiego Meczetu, Dalil Boubakeur, rzucił pomysł, żeby opuszczone przez wiernych we Francji katolickie świątynie przemienić w meczety. Wzburzył francuską prawicę i skrajną prawicę – choć jego propozycja nie ma szans na realizację.
B

Boubakeur jest także przewodniczącym powołanej przez rząd Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego, a więc oficjalnej instytucji reprezentującej islam we Francji. Znany jest z pojednawczego nastawienia. Nic więc dziwnego, że jego słowa są zaskakujące.

Według Boubakeura problem braku meczetów we Francji można by rozwiązać, gdyby muzułmanie przejęli od katolików opustoszałe z braku wiernych świątynie. „To ten sam Bóg, obrzędy są zbliżone, braterskie. Myślę, że muzułmanie i chrześcijanie mogą współegzystować” – uzasadniał imam na antenie radia Europe 1, powtarzając wcześniejsze tezy ze swojej książki.

Patrząc na sprawę chłodno: imam poruszył prawdziwy problem, tyle że proponowane rozwiązanie jest niefortunne. To fakt, że liczba praktykujących katolików we Francji ciągle topnieje – jest ich ok. 5-10 proc., a muzułmanie mogą stanowić wkrótce jedną dziesiątą populacji. Z braku meczetów wielu z nich modli się ciągle w małych, półoficjalnych salach modlitw lub wręcz na ulicach miast. Nie jest tajemnicą, że władze wielu gmin opierają się budowie meczetów, a – według sondaży – dla około połowy Francuzów islam „nie jest możliwy do pogodzenia z wartościami ich społeczeństwa”.

Czy jednak remedium na to byłoby przekształcenie kościołów w meczety? Nic na to nie wskazuje (choć zanotowano już we Francji pojedyncze przypadki tego typu). Oprócz Kościoła i prawicy sprzeciwia się temu wielu niereligijnych Francuzów, dla których chrześcijańskie świątynie są po prostu częścią kulturalnego dziedzictwa (a zgodnie z prawem kościoły zbudowane przed 1905 r. należą do państwa lub gmin). Trudno więc sobie wyobrazić, że dzwonnice francuskich świątyń zamienią się wkrótce w minarety. ©

Autor artykułu

Dziennikarz, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, tłumacz z języka francuskiego, były korespondent PAP w Paryżu. Współpracował z Polskim Radiem, publikował m.in. w „Kontynentach” i „Res...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]