Reklama

Ładowanie...

Czy umarliśmy?

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Paweł Apostoł w Liście do Rzymian pisze, że „śmierć (Chrystusa) była śmiercią dla grzechu raz na zawsze. Jego życie natomiast jest życiem dla Boga”.
I

I zachęca adresatów: „Tak i wy uważajcie siebie za umarłych dla grzechu, żyjących zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie”. Ale czym żyjący w Chrystusie ma się charakteryzować?

Ze wspomnianego listu wynika, że same żarliwe deklaracje ani skrupulatne przestrzeganie Prawa, przykazań oraz innych religijnych nakazów i zakazów nie przybliżają człowieka do Boga. Wręcz przeciwnie: mogą między człowiekiem i Bogiem budować coraz wyższy mur. A kiedy Bóg stara się usunąć przeszkody, człowiek odbiera te działania jako wymierzone w jego starania o szczęście. Zaczynamy więc bronić się przed Bogiem, udowadniając Mu, najczęściej nie wprost, bo po co się Bogu narażać, że proponowany nam sposób życia jest nierealistyczny, wymagający dostosowania do współczesnych warunków, zwłaszcza politycznych, społecznych, kulturowych itd. Poza tym, znów w głębi duszy, uważamy, że przecież Bogu powinna wystarczyć...

2800

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]