Reklama

Czy i Ty chcesz odejść?

Czy i Ty chcesz odejść?

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Wyobraź sobie Pana Jezusa, który najpierw rozmnożył chleb, potem tłumaczył ludowi, że jest Chlebem żywym, który zstąpił z nieba, i że da mu swoje ciało do jedzenia i krew do picia, a gdy uczniowie zaczęli szemrać i odchodzić, zapytał dwunastu: "Czyż i wy chcecie odejść?. Spróbuj usłyszeć intonację głosu, z jaką wypowiedział to pytanie.
N

Nie było w nim maniery szefa partii, któremu zależy na jak najszerszym poparciu, pilnie badającego opinię wyborców i na podstawie dominujących trendów mówiącego to, co się ludziom podoba. Jezus nie potrafi manipulować ludźmi. Nie jest też w stanie podlizywać się nikomu. Ma w sobie dość odwagi i wolności, by pozostać wierny prawdzie danej Mu przez Ojca, nawet gdyby znaczyło to odrzucenie przez lud i osamotnienie wśród uczniów. Rabbi wie, że gdyby złagodził wydźwięk mowy eucharystycznej, zdradziłby Ojca, wyrzekłby się prawdy i skrzywdziłby ludzi, do których został posłany.

Intonacja, z jaką Jezus pyta uczniów, nie ma nic wspólnego ze zręczną rozgrywką, udowadnianiem racji, próbą zagwarantowania sobie lojalności. Skoro Paweł zapewnia, że "Chrystus umiłował Kościół", to możemy w tym pytaniu usłyszeć brzmienie głosu męża, który widząc zagrożoną jedność swojego...

2914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]