Reklama

Czy biskup Wróbel zagrozi akcji szczepień

Czy biskup Wróbel zagrozi akcji szczepień

19.04.2021
Czyta się kilka minut
Wprawdzie wiosenna fala ­COVID-19 w Polsce zdaje się opadać, ale w części regionów – m.in. na Śląsku, Mazowszu, Wielkopolsce – poziom zakażeń pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Pilotażowy punkt szczepień powszechnych w hali sportowej w Przasnyszu. 19 kwietnia 2021 r. / FOT. Jakub Kaminski/East News
O

Otwarcie przedszkoli wielu rodziców­ powitało z ulgą – praca zdalna z małymi dziećmi w domu to wyjątkowo trudne doświadczenie. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Wprawdzie wiosenna fala ­COVID-19 w Polsce zdaje się opadać, ale w części regionów – m.in. na Śląsku, Mazowszu, Wielkopolsce – poziom zakażeń pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Otwierając przedszkola, uruchomimy kolejne kanały dystrybucji wirusa – przestrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski, po raz kolejny zadając pytanie, dlaczego resort zdrowia zarządza walką z epidemią na skalę całego kraju, a nie lokalnie.

Co więcej, zapełnione są obecnie nie tylko oddziały covidowe – miejsc brakuje również na dziecięcych. Wprawdzie dzieci przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 na ogół bezobjawowo, wygląda jednak na to, że częściej niż przy poprzednich falach występuje w tej grupie PIMS, choroba autoimmunologiczna pojawiająca się kilka tygodni po infekcji.


CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>


Dr Grzesiowski uważa, że po wakacjach SARS-CoV-2 zaatakuje nas po raz kolejny, chyba że do tego czasu uda się zaszczepić przynajmniej jedną dawką 30 mln Polaków. Czy są na to szanse? W najbliższych miesiącach nie będzie już problemu z dostawami, wyzwaniem pozostaje uproszczenie scentralizowanego i niewydolnego systemu dystrybucji dawek do punktów szczepień. 55 proc. Polaków deklaruje chęć poddania się szczepieniu, ale co czwarty badany nie zamierza tego zrobić (sondaż agencji Inquiry). Aż 30 proc. Polaków nie boi się COVID-19, a w najmniejszym stopniu zagrożenie odczuwają młodzi (18-24 lata). Jeśli nie uda się przełamać tych tendencji, czwarta fala nas nie ­ominie.

Tymczasem szef Zespołu KEP ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko, według którego katolicy nie powinni godzić się na szczepienie preparatami J&J i AstraZeneca, chyba że zostali do tego zawodowo zobligowani. Zdaniem hierarchy, „poważny sprzeciw moralny” budzi użycie w produkcji tych szczepionek komórek z linii komórkowych pobranych od abortowanych płodów. Jednak już w grudniu Kongregacja Nauki Wiary zaakceptowała używanie tych preparatów, jeśli inne nie są dostępne, i nie stawiała dodatkowych warunków. Trudno oszacować szkody, jakie przyniesie akcji szczepień publikacja stanowiska bp. Wróbla. Stawką jest życie tysięcy Polaków, szczególnie najstarszych. Aż chciałoby się powiedzieć: jeśli nie pomagasz, to przynajmniej nie przeszkadzaj.


CZYTAJ TAKŻE

KOMENTARZ ARTURA SPORNIAKA: Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych wydał etyczną opinię na temat szczepień, która sama w sobie jest nieetyczna. Wmawia bowiem szczepiącym się osobom winę moralną, której nie ma >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a przecież wystarczy samo 'biskup' i wszystko jasne

Wroble nie odlatuja. W PL sa jednak wyjatki!

Wróbel odleci, jak trzeba. Ale jak wierzba wrośnie w lewicę, to już sama z niej nie wyjdzie. Zob. https://wiez.pl/2021/04/18/czy-da-sie-pogodzic-bunt-z-rozsadkiem/

Co najwyżej umocni w decyzji o nieszczepieniu się, tych, którzy i tak nie chcieli się zaszczepić. Szanowni członkowie Komisji ds Etyki szczepień, wasze oceny byłyby twórcze, gdyby zostały ogłoszone, jakieś pół roku temu. Gdyby to się stało wtedy, to pisowski rząd, który tak bardzo dba ( podobno) o stronę etyczną, miałby argument by nie sprowadzać Astry i Jonsona do Polski. Oczywiście takie coś, spotkałoby się z wielkim atakiem, ale czego się nie robi dla prawdy? A tak, co z waszych enuncjacji szanowna komisjo? Na moim przykładzie. Pod koniec marca, zostałem zaszczepiony Astrą i w połowie czerwca mam ustaloną II dawkę. Nie miałem najmniejszego wpływu na rodzaj szczepionki i nie o grupy zawodowe tu chodziło, tylko o rocznik. Może w takim razie ks. biskup, albo któryś z księży doktorów, tu na forum mi napisze, czy mam się szczepić II dawką Zeneki,czy nie? A jak nie, to jaką szczepionkę mam przyjąć, szanowna Komisjo ds. Etyki?

Obawiam się, że ci, którzy nie chcą się szczepić chyba akurat na ostatnim miejscu mają powód "z winy moralnej" zaciągniętej z linii komórkowej z płodu sprzed kilkudziesięciu lat.

i tu się zgadzam, i dlatego bardzo dobrze, że biskup powiedział co powiedział, jeśli komuś zaszkodził to tylko biskupom, a za to mu akurat cześć i chwała bo to szkodniki

Akcja szczepień ze względu na oświadczenie niejakiego bp. Wróbla nie ucierpi, dziś takie oświadczenia naszych pasterzy są całkowicie ignorowane społecznie. Dobrze by było by to sobie w końcu uświadomili. Szkody przynoszą chaotyczne ruchy rządu, polityka ogłupiania i dezinformacji społeczeństwa. Katolicy z punktu widzenia biskupów, powinni wypełniać wiele nakazów, lecz je całkowicie ignorują. Jeśli Kurski może sobie unieważnić małżeństwo dla kaprysu, to nikt o zdrowym podejściu do religii już poważnie hierarchów nie traktuje. Za chwilę dostrzegą to politycy, a gdy uznają, że wchodzenie w tyłek biskupom, nie przekłada się na sukces wyborczy, oleją ich całkowicie, podobnie jak dzieje się to na zachodzie.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]