Reklama

Cztery ściany i dach

Cztery ściany i dach

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Jeśli wierzyć relacjom z 21 grudnia, było entuzjastycznie. Zastanowiło mnie tylko tak chętne usuwanie tablic z napisem "Granica państwa".
J

Jeśli wierzyć relacjom z 21 grudnia, było entuzjastycznie. Zastanowiło mnie tylko tak chętne usuwanie tablic z napisem "Granica państwa". Bo szlabany - faktycznie, to zapora, znak stop. Budki straży i celników - tak samo: przymus, podejrzliwość, kontrola, w tle czające się już zakaz i sankcja. Ale przecież pamiętam także i ulgę na widok takiej właśnie tablicy. Sygnalizowała: tu kończy się obcość, jestem znów u siebie. Jakie to było wyraziste, kiedy wracało się od strony ZSRR albo NRD, ileż bardziej zniewolonej i zniewalającej, zwłaszcza od dziejowej granicy: dnia wyboru Jana Pawła II... A potem, po transformacji, już nie chodziło o to, że gdzie indziej gorzej, tylko o ten właśnie wreszcie własny dach. Czy rzeczywiście teraz już tylko "Europa naszym domem"? Nie będzie żadnych czterech ścian bardziej własnych? Próbuję sobie wyobrazić ucznia, który za rok, powiedzmy, ma...

3716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]