Reklama

Czas rewolucji

Czas rewolucji

06.12.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, bez zwłoki zaczynam od dobrych wiadomości.
Marek Zając / Fot. Grażyna Makara
N

Nie tylko w nadwiślańskim kraju – bo trend zdaje się przekraczać nie tylko światopoglądowe czy partyjne barykady, ale też nasze skromne poletko – wzbiera moda na twardych, nieugiętych i niezłomnych. Takich, którym powieka nigdy nie mrugnie ani kącik ust nie zadrży. Opcja zero tolerancji. Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich. Ile papież ma dywizji? Dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie. Cel uświęca środki. Ani kroku wstecz. Oko za oko. Pięknym za nadobne. Kto nie z nami, ten przeciwko nam. Wszystko albo nic. Teraz albo nigdy. My albo oni.

Wskazujący palec uniesiony ku górze w karzącym geście, pięść zaciśnięta, łokcie twarde, skóra gruba. Oto bohater naszych czasów. Palnie głupstwo, bezczelnie skłamie, rzuci oszczerstwo albo zbluzga bliźniego i... I co? Nie, nie zapadnie się pod ziemię ani nie spali ze wstydu. Przeciwnie: wszystko powtórzy, raz, drugi i trzeci, z miną...

3893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]