Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Czarni, czerwoni, niebiescy, zieloni

Czarni, czerwoni, niebiescy, zieloni

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Formalnie jeszcze nie są partią, a już cieszą się zainteresowaniem, o jakim powstające co chwila partyjki postsolidarnościowe mogą tylko marzyć. Zielonych wzięły na warsztat najważniejsze dzienniki w kraju. Uważnie przyglądają im się politycy. Niezły start, ale prawdziwy sprawdzian - zdobycie wyborców - ciągle przed nimi.
P

Polska scena polityczna wydawała się już ukształtowana. Obrazu nie mąciły ani sezonowe partie prawicowe, ani zmiany szyldów przez znanych polityków. SLD to SLD, PSL to PSL, a PO i PiS to UW i AWS. Do tego doszły LPR i Samoobrona - partie nie tak znowu egzotyczne nawet jak na standardy europejskie. Jest w czym wybierać. Po co więc kolejna partia?

Jacek Bożek, współprzewodniczący Zielonych: - Organizacje pozarządowe mogą wpływać na świadomość, edukować, ale zmieniać rzeczywistość jest im trudno. Zwłaszcza, że w Polsce środowiska obywatelskie, feministyczne, ekologiczne, czy mniejszościowe coraz częściej trafiają na polityczną barierę. Doszliśmy do wniosku, że tylko partia może zapewnić nam skuteczność.

Przymiarki trwały ponad rok. Pierwszą wspólną akcją była kampania referendalna “Do Unii po zmiany". We wrześniu powołano partię. Jej statut...

15188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]