Reklama

Sejm bez lewicy?

Sejm bez lewicy?

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Można na kilka sposobów cieszyć się z wyników lewicy w niedzielnych wyborach. Wszystko to jednak sztuczny miód. Lewica poniosła klęskę.
Wieczór wyborczy w sztabie Zjednoczonej Lewicy. Warszawa, 25.10.2015 r. /
Wieczór wyborczy w sztabie Zjednoczonej Lewicy. Warszawa, 25.10.2015 r. / Fot. Mateusz Jagielski / East News
P

Partia Razem otarła się o próg wyborczy, chociaż jeszcze kilka dni temu mało kto o niej słyszał. Z lewicowych list (zarówno ZL, jak i Razem) wystartowały setki świetnych kandydatów, często po raz pierwszy stając w wyborczych blokach i zdobywając niezbędne doświadczenie. Z Sejmu zniknęli też wreszcie posłowie, którzy lewicą byli tylko z nazwy. Wszystko to jednak sztuczny miód.

Lewica poniosła klęskę. Razem wypadło powyżej oczekiwań, jednak przegrało nie tylko z głównymi partiami, ale także z Kukizem, Petru i Korwinem (w sumie zgromadzili 21 proc.!). Wśród młodych wyborców ­(18–29 lat) Korwin cieszył się dwukrotnie większym poparciem niż Razem, a Kukiz – trzykrotnym. Przekaz o Polsce równościowej, przychylnej niezamożnej większości i patrzącej na ręce bogaczom nie przyjął się tak dobrze, jak obietnice odzyskiwania państwa z łap partyjnych elit, likwidowania podatków i urynkawiania.

Gramsci pisał o rewolucji rosyjskiej jako rewolucji przeciw „Kapitałowi” Marksa. Podobnie sukces Razem jest sukcesem przeciwko doktrynie tej partii o oddolnym budowaniu lewicy. Nie byłoby 4 proc., gdyby nie fenomenalny finisz medialny Adriana Zandberga. I chociaż mówił on po ogłoszeniu wyników, że rozpoczyna się długi marsz aktywistów do kolejnego parlamentu, to wybory odsłoniły smutną prawdę, że w polityce istnieją przede wszystkim te partie, które mają wyrazistych liderów. Czy Razem uzna tę prawdę i zmieni swoją strategię? Czy zachowa wtedy świeżość i entuzjazm początków? Czy Zandberg uniesie przywództwo przez kolejne cztery lata? Pytań jest dziś więcej niż odpowiedzi.

Przegrał projekt Zjednoczonej Lewicy. Gdyby ZL zdobyła zaledwie 3 proc. głosów więcej, mówiono by, że to premia za jedność, gotowość na nowych liderów i przekaz łączący tradycyjną socjaldemokrację z liberalną otwartością. Nowacką postrzegano by jako nowego Kwaśniewskiego, który jest w stanie poprowadzić lewicę z marginesu do centrum. Teraz, po ogłoszeniu wyników, przeważają głosy, że projekt od początku skazany był na porażkę, a liderka nie rokowała. Niestety, zadecydowała chyba jedna debata, w której Barbara Nowacka była w gorszej formie.

Sejm bez lewicy – taki będzie, jeśli potwierdzą się wyniki sondażowe – będzie Sejmem gorszym, mniej oddającym złożoność poglądów istniejących w Polsce. W sumie przecież 10 proc. wyborców nie będzie miało swojej reprezentacji w parlamencie. Pluralizm, który sprawił, że obecna kampania była ciekawsza od prezydenckiej, gdy dominował monolog lub folklor, będzie przyduszony przez długie cztery lata, bo głosy spoza parlamentu słychać o wiele słabiej.

Nawet jeśli kilkunastu przedstawicielom lewicy uda się wejść do parlamentu, zostanie zmarginalizowana i będzie jej groziło pogrążenie we wzajemnych animozjach. ZL nadal może oskarżać Razem, że zabrało jej głosy. Z kolei Razem może uwierzyć, że jej sukces wziął się z bezkompromisowej krytyki Leszka Millera, i nadal iść tą drogą. Taki spór, choć na pewno rozpali aktywistów obu ugrupowań, będzie miał katastrofalne konsekwencje.

Już niedługo zacznie się rozliczanie rządu z przedwyborczych obietnic i prawdopodobny jest konflikt wokół zmiany konstytucji. Jeśli lewica chce wrócić do politycznej rozgrywki, musi być blisko tych, którzy będą się czuli zagrożeni i rozczarowani. W nadchodzących latach na pewno ich nie zabraknie.  ©

Maciej Gdula jest publicystą i socjologiem, członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

roboli i ograniczania ich praw pracowniczych. Wkrótce ich piękny sen się skończy i obudzą się z rączkami w nocniku. Może to poskutkować skrajną komunizacją w następnej odsłonie tańca pijanego chochoła. Zero normalności. Ci następni natychmiast rozpoczną swoje polowanie na czarownice winne rzucania uroku na krowy i kury .
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]