Reklama

Ładowanie...

"Coś innego..."

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Należą do tego wymiaru dnia dzisiejszego, który zamierza znaleźć kontynuację w czasie przyszłym. Szykują się do władzy i zapowiadają, że potrafią po nią sięgnąć. O ich inicjatywach słychać coraz częściej, i coraz więcej twarzy i nazwisk staje się rozpoznawalnych. A dla ludzi takich jak ja, o których myślę i mówię ludzie ubiegłego wieku, ich obecność w życiu publicznym stanowi nieustający znak zapytania: jaki ślad odcisną na ziemi, która jest dla nas najważniejsza i najbliższa, a którą przyjdzie nam zostawić na pewno prędzej niż byśmy chcieli?.
M

Mam na myśli Młodzież Wszechpolską, w tym jej niedawny zjazd z okazji 15-lecia reaktywacji. Padło tam sporo uroczystych słów, bardzo wielkich. To nie jest bagatela, zapowiadać marsz “w jednym szeregu", nie dla parady, ale dla budowania “wielkiej katolickiej Polski". Powinien niebawem przyjść czas na bardzo poważne zapytanie, co to znaczy i w jaki sposób będzie realizowane. Także na wiele innych pytań. Teraz jednak chcę zająć się tylko kilku słowami, które do tych młodych ludzi skierował (w akompaniamencie ich aplauzu) założyciel i honorowy prezes. Oto one:

“Za nami jest tradycja naszej przelanej krwi. To coś innego niż tradycja styropianu, tych, którzy rzekomo walczyli z komunizmem, tych z KOR-u i innych trockistów".

Tylko tyle. Już nawet nie licytacja zasług, tylko szkoła odmawiania ich wszystkim poza “swoimi". I język lekceważenia,...

2454

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]