Reklama

Coś dla pesymistów, coś dla optymistów

Coś dla pesymistów, coś dla optymistów

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Od 1989 r. żadna partia nie uzyskała w wyborach większości mandatów. I chociaż stale musiano zawiązywać jakieś koalicje, nie udało się wypracować rutynowych procedur ich tworzenia, a zwłaszcza efektywnego funkcjonowania. Mimo zapowiadanej z dawna powyborczej współpracy między PO i PiS, także i ta próba okazała się nieudana.
M

Mieliśmy już w III RP pięciopartyjną koalicję upadającą z powodu dolegliwości żołądkowych jednego posła, była i taka, w której koalicjant składał wotum nieufności wobec własnego premiera, natomiast długo negocjowana i skrupulatnie sformułowana umowa koalicyjna między AWS i UW nie zapobiegła rozpadowi tego aliansu, kryzysowi wspólnego rządu, a wreszcie katastrofie obu ugrupowań. Tak wielka rozmaitość doświadczeń sprawia, że trudno przewidzieć przebieg, a zwłaszcza rezultat funkcjonowania rządu kierowanego formalnie przez Kazimierza Marcinkiewicza, a faktycznie przez Jarosława Kaczyńskiego.

Powrotu do czasów koalicji AWS-UW nie będzie, skoro Platforma Obywatelska nie chce do rządu Marcinkiewicza wejść. Jednym z powodów jest ryzyko związane z “kierowaniem z tylnego siedzenia", czyli powtórzeniem wariantu, w którym Marian Krzaklewski usiłował manipulować rządem...

7773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]