Reklama

Córki Lota

Córki Lota

01.11.2021
Czyta się kilka minut
A

Az me hot techter, fargejt der gelechter (jid. dosł. „Kiedy się ma córki, przechodzi śmiech”) – cytował stare żydowskie porzekadło Tewje Mleczarz, obdarzony w „Skrzypku na dachu” pięcioma żeńskimi potomkiniami. Wygląda na to, że Lot – bratanek Praojca Abrahama – miał podobną sytuację rodzinną. Aniołowie wyprowadzili ojca z dwiema córkami z mającej ulec zniszczeniu Sodomy. Żona Lota – według midraszu – spojrzała za siebie, by sprawdzić, czy miasto opuszczają także jej zamężne latorośle. Niestety, ich mężowie nie potraktowali poważnie słów teścia o mającej nastąpić zagładzie (zob. Rdz 19, 14 – Biblia Tysiąclecia sugeruje, że Lot rozmawiał z narzeczonymi ostatecznie ocalonych córek, ale oryginał tego nie potwierdza).

Midrasz opowiada o jeszcze jednej córce Lota, zdradzając nam jej imię: Paltit. Dziewczę to – wbrew zasadom panującym w Sodomie – wynosiło w dzbanie na wodę...

2879

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]