Coraz więcej przemocy wobec chrześcijan

260 mln wyznawców Chrystusa, czyli co ósmy, doświadcza poważnych prześladowań z powodu swej wiary, a w Azji nawet co trzeci – wynika z najnowszego Światowego Indeksu Prześladowań, opracowanego przez organizację Open Doors.

20.01.2020

Czyta się kilka minut

Po raz pierwszy trafiły na niego trzy afrykańskie kraje, dotychczas znane z tolerancji religijnej: Niger, Burkina Faso i Kamerun. Powodem jest wzrost na tym terenie islamskiego fundamentalizmu.

Coroczny raport obejmuje okres od 1 listopada 2018 do 31 października 2019 r. Choć w ubiegłym roku liczba zamordowanych z powodu wiary spadła – 2983 osoby w porównaniu z 4139 w roku wcześniejszym – zakres i siła prześladowań wyraźnie wzrosły: w 2018 r. co dziewiąty chrześcijanin był prześladowany.

Na pierwszym miejscu listy państw, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, od 18 lat niezmiennie znajduje się Korea Północna, gdzie według Open Doors od 50 tys. do 70 tys. osób przetrzymywanych jest w obozach pracy z powodu wiary. Kolejne miejsca na czarnej liście zajmują kraje naznaczone islamskim fundamentalizmem: Afganistan, Somalia, Libia i Pakistan. Raport informuje, że największy wzrost prześladowań odnotowano w minionym roku w Chinach, Bangladeszu, Sri Lance, Kolumbii i Algierii. W Chinach według ostrożnych szacunków władze zamknęły aż 5,5 tys. obiektów kościelnych.

Nasilają się prześladowania w Afryce Subsaharyjskiej. „Cały region Sahelu jest zdestabilizowany, dżihad coraz bardziej się rozprzestrzenia, działa tam 27 różnych radykalnych grup islamskich. Wszystkie łączy jeden wspólny cel: żądza wyeliminowania obecności chrześcijańskiej na tym terenie – mówił Radiu Watykańskiemu Cristian Nani, kierujący biurem Open Doors we Włoszech. – Podam przykład: bojówkarze pojawiają się w wioskach na północy Burkina Faso i dają trzydniowe ultimatum konkretnym rodzinom chrześcijańskim, że mają stamtąd zniknąć. Jeśli tak się nie stanie, zabijają ich”.

Nasila się także przemoc seksualna. Open Doors potwierdziło 8,5 tys. przypadków przemocy seksualnej wobec chrześcijanek, ale jak zastrzegają aktywiści, jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 4/2020