Reklama

Ludzie bezbronni

Ludzie bezbronni

05.08.2019
Czyta się kilka minut
Chrześcijanie są prześladowani na trzech kontynentach, a ich sytuacja się pogarsza. Państwa demokratycznego Zachodu robią za mało, by im realnie pomóc.
Pogrzeb ofiar zamachu na koptyjską katedrę w Minya (Egipt), maj 2017 r. AMR NABIL / AP / EAST NEWS
W

W Mosulu, zanim Państwo Islamskie zajęło to irackie miasto, mieszkało ponad 30 tys. chrześcijan. Po wyzwoleniu powróciło, jak dotąd, około 20 rodzin. Z łatwością mieszczą się w jedynym ocalałym kościele. Co się stało z innymi? Wielu zginęło, a ci, którzy uciekli i przeżyli, boją się wrócić. W całym Iraku liczba chrześcijan spadła z 1,5 mln do 120 tys.

Jeszcze pięć lat temu na indeksie organizacji Open Doors, monitorującej sytuację chrześcijan w świecie, tylko Korea Północna była uznana za skrajnie niebezpieczne dla nich miejsce. W tym roku takich państw było już 11, a do pierwszej dziesiątki trafiły Indie. Chiny, w których prześladowania chrześcijan gwałtownie się nasilają, poszły aż o 16 miejsc w górę. Co miesiąc ginie z powodu wiary średnio 345 chrześcijan. W tym roku prześladowań w wysokim stopniu może doświadczyć 245 mln z nich. To o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym....

9919

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

..stawać w obronie na przykład w Polsce dyskryminowanych i atakowanych muzułmanów

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]