Reklama

Ładowanie...

Ludzie bezbronni

05.08.2019
Czyta się kilka minut
Chrześcijanie są prześladowani na trzech kontynentach, a ich sytuacja się pogarsza. Państwa demokratycznego Zachodu robią za mało, by im realnie pomóc.
Pogrzeb ofiar zamachu na koptyjską katedrę w Minya (Egipt), maj 2017 r. AMR NABIL / AP / EAST NEWS
W

W Mosulu, zanim Państwo Islamskie zajęło to irackie miasto, mieszkało ponad 30 tys. chrześcijan. Po wyzwoleniu powróciło, jak dotąd, około 20 rodzin. Z łatwością mieszczą się w jedynym ocalałym kościele. Co się stało z innymi? Wielu zginęło, a ci, którzy uciekli i przeżyli, boją się wrócić. W całym Iraku liczba chrześcijan spadła z 1,5 mln do 120 tys.

Jeszcze pięć lat temu na indeksie organizacji Open Doors, monitorującej sytuację chrześcijan w świecie, tylko Korea Północna była uznana za skrajnie niebezpieczne dla nich miejsce. W tym roku takich państw było już 11, a do pierwszej dziesiątki trafiły Indie. Chiny, w których prześladowania chrześcijan gwałtownie się nasilają, poszły aż o 16 miejsc w górę. Co miesiąc ginie z powodu wiary średnio 345 chrześcijan. W tym roku prześladowań w wysokim stopniu może doświadczyć 245 mln z nich. To o 30 mln więcej niż w roku ubiegłym....

9919

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]