Reklama

Nagroda Conrada – nominacje 2018

Nagroda Conrada – nominacje 2018

09.10.2018
Czyta się kilka minut
J

JUŻ PO RAZ CZWARTY ogłaszamy nominowanych do Nagrody Conrada – wyjątkowego wyróżnienia literackiego, bo wspierającego pisarki i pisarzy po debiucie. Do tegorocznego finału zakwalifikowanych zostało pięć książek, które ukazały się w 2017 r. Laureatkę bądź laureata, podobnie jak w poprzednich edycjach, wyłonią już nie jurorzy (którzy odpowiadają za wskazanie pięciu nominowanych), lecz sami czytelnicy. Już teraz można oddawać głosy przez stronę internetową Festiwalu Conrada. Kto zwycięży, dowiemy się ostatniego dnia tegorocznej jego edycji (28 października) podczas uroczystej gali.

NAGRODA CONRADA jest brakującym ogniwem na mapie polskich wyróżnień, gdyż wspiera młodych twórców, którzy jeszcze nie weszli do szerokiego obiegu literackiego. Co roku w Polsce ukazuje się kilkadziesiąt debiutów literackich. Taka liczba jest przytłaczająca nawet dla osób profesjonalnie związanych z rynkiem książki. Los debiutantek i debiutantów jest bardzo trudny, a prawdziwym wyzwaniem jest druga książka. Nagroda Conrada ma za zadanie ułatwić jej laureatom pracę nad kolejnym dziełem.

PATRONEM NAGRODY jest Joseph Conrad, jeden z najwybitniejszych pisarzy nowoczesnych, który rozpoczął swą międzynarodową karierę literacką po wyjeździe z Krakowa. Dla odmiany wyróżnieni twórcy przyjadą do Krakowa, a laureat nagrody będzie mógł skorzystać z programu rezydencyjnego Instytutu Książki, by w mieście Conrada pracować nad kolejnymi projektami literackimi. Sama nagroda wynosi 30 tysięcy złotych i została ufundowana przez Miasto Kraków, które od 2013 r. nosi tytuł Miasta Literatury UNESCO. Partnerami nagrody są Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Grzegorz Bogdał

(ur. 1984) jest pisarzem i korektorem w „Tygodniku Powszechnym”. Publikował opowiadania w „Chimerze”, „Twórczości” i „Piśmie”, jest autorem scenariuszy do filmów krótkometrażowych. Mieszka w Krakowie. „Floryda” była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.

NA „FLORYDĘ” składa się pięć niezwykłych, zupełnie różnych od siebie monologów. Łączy je nietuzinkowość samych opowiadających, którzy swoje, zdawałoby się, zwykłe egzystencje potrafią przekuć w obezwładniające nas żelaznym uściskiem historie. Ustami swoich narratorów Bogdał za każdym razem kreuje przed nami misternie zaplecione, ale też niepokojąco dziwne światy, po których przechadzka nigdy nie jest bezkarna.

Martyna Bunda

(ur. 1975) jest pisarką i dziennikarką. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z tygodnikiem „Polityka”. Urodzona i wychowana na Kaszubach. Za „Nieczułość” otrzymała Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki, jak również nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie.

POWIEŚĆ BUNDY to rozpisana na cztery kobiece głosy saga opisująca życie trzech pokoleń kaszubskiej rodziny. Od lat 30. aż po późny PRL śledzimy losy Rozalii i jej trzech córek, a wielka historia miesza się nieustannie z tą mniejszą, bardziej intymną. Jednak książka ta jest przede wszystkim zapisem nierównej walki z rzeczywistością dotkniętą brakiem czułości, a przez to skąpaną w mroku melancholii.

Weronika Gogola

(ur. 1988) jest pisarką i tłumaczką. Dorastała w Olszynach na Podkarpaciu, o których pisze w swojej debiutanckiej książce. Skończyła ukrainoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tłumaczy ze słowackiego i ukraińskiego (m.in. powieści Maroša Krajňaka i Jána Púčeka). „Po trochu” znalazło się w dwudziestce książek nominowanych do Nagrody Nike.

KSIĄŻKA GOGOLI to niezwykła wyprawa. Autorka zabiera nas do rodzinnej wsi z czasów swojego dzieciństwa i z każdym kolejnym krokiem odsłania przed nami nowe fragmenty tamtej rzeczywistości. Zbiór prozatorski „Po trochu” to przefiltrowane przez pamięć opowieści o ekscentrycznych ciociach i wujkach, niełatwym dorastaniu na wsi w czasach transformacji, a także o wszechobecnej, ale przez to dobrze oswojonej śmierci.

Adam Robiński

(ur. 1982) jest dziennikarzem. Związany m.in. z „Rzecz- pospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. „Hajstry” zdobyły Nagrodę Magellana w kategorii Książka reportażowa, a także zostały nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

W CZASACH POWSZECHNEJ i łatwo dostępnej turystyki zapomnieliśmy o wymagającej, ale jakże wdzięcznej sztuce krajoznawstwa. W swojej książce Robiński przemierza Polskę wzdłuż i wszerz. Omija utarte szlaki, próbując za to wydeptać własne ścieżki: wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. W ten sposób udaje mu się (a nam razem z nim) zobaczyć więcej i lepiej.

Paweł Sołtys

(ur. 1978) jest wokalistą, pisarzem, dziennikarzem muzycznym, autorem tekstów piosenek i kompozytorem. W świecie muzycznym znany jako Pablopavo. Wydał kilkanaście płyt, zagrał około tysiąca koncertów. Za „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, Nagrodę Literacką Gdynia, znalazł się także w finale Nagrody Literackiej Nike oraz otrzymał nominacje m.in do Paszportów „Polityki”.

TYTUŁOWE „MIKROTYKI” to krótkie utwory prozatorskie – czasem anegdota, czasem obrazek z życia miasta, kiedy indziej pełna, wielowątkowa opowieść skondensowana do kilku stron. W swoim tomie Sołtys opowiada podwórkowe ballady i historie z bocznych ulic Warszawy. Czasem można znaleźć w nich miłość, częściej melancholię, ale zawsze pojawia się w nich napięcie, które trudno nazwać i jeszcze trudniej zapomnieć.

Kapituła Nagrody: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler, Joanna Szulborska-Łukasiewicz (sekretarz)

Już za tydzień, w środę 17 października, znajdą państwo ostatni tegoroczny dodatek poświęcony FESTIWALOWI CONRADA
a w nim: esej Macieja Gduli o polskich elitach, opowieść o mapach Magdaleny Barbaruk, a także portrety kolejnych festiwalowych gości: Elisabeth Ǻsbrink, Yanick Lahens i Kristiny Sabaliauskaitė.
Zapraszamy do lektury i na Festiwal. Zaczynamy 22 października w Krakowie!

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]