Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Conrad Festival 2022
Artykuły na ten temat
Miesiąc dusz
Andrus Kivirähk
,
Michał Sowiński
ANDRUS KIVIRÄHK, pisarz estoński: Znajomość mowy węży umożliwia nie tylko kontakt ze światem natury, ale też ze wszystkim, co nadnaturalne. Odzyskać jej nie…
Stasiuk: Na przekór zimnemu tchnieniu listopada
Andrzej Stasiuk
Opowieść jest dzieckiem samotności. I dzieckiem ciemności. Ci, co mówią do innych, a zwłaszcza do wszystkich, skazani są na ględzenie.
Razem-osobno
Grzegorz Jankowicz
Festiwal Conrada to wyjątkowy na kulturalnej mapie Polski punkt krzyżujących się dróg pisarek i pisarzy z najdalszych zakątków świata.
Conrad Festival 2022: Dzień VII
Michał Sowiński
„Piszcie tak, jakbyście pisali dla zmarłych. Uleganie podszeptom współczesności to największe zagrożenie dla każdego, kto chce się zajmować literaturą”, mówił…
Conrad Festival 2022: Dzień VI
Michał Sowiński
Każda wspólnota potrzebuje opowieści, w których może zapośredniczyć własne doświadczenia. A jeżeli ich brakuje, trzeba je wymyślić od nowa.
Conrad Festival 2022: Dzień V
Michał Sowiński
Nasze wspólnoty zbudowane są z narracji - wiedzy, opowieści i mitów, dzięki którym możemy zakorzeniać się w rzeczywistości. Dlatego każdy konflikt rozgrywa się…
Conrad Festival 2022: Dzień IV
Michał Sowiński
Bauman pisał, że nowoczesność przyniosła kres jednoznacznym i spójnym tożsamościom. Zatem aby zrozumieć mechanizmy, którymi kierują się pojedynczy ludzie i…
Conrad Festival 2022: Dzień III
Michał Sowiński
Jak mówić o rzeczach, które zatruwają nasze wspólnoty, aby jednocześnie dążyć uzdrowienia relacji, a nie pogłębiać istniejące już podziały? Istnieją na to…
Conrad Festival 2022: Dzień II
Michał Sowiński
Drugi dzień Festiwalu Conrada zdominowały dyskusje wokół doświadczeń i opowieści - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych - na których budujemy nasze…
Conrad Festival 2022: Dzień I
Michał Sowiński
Na co dzień żyjemy w różnych wspólnotach. To one gwarantują nam bezpieczeństwo i dają możliwości na normalne, szczęśliwe życie. Na jakich jednak fundamentach…
Festiwal Conrada
Grzegorz Jankowicz
24 – 30 października 2022
Horror i społeczeństwo. O prozie Mariany Enriquez
NINA PLUTA
Bliskość zmarłych, kości, groby, mroczne legendy, ślady okrutnych mordów, rozkładające się ciała, archaiczne, krwawe rytuały – to wszystko znajdziecie w prozie…
Głos wykluczonych. O książkach Artura Domosławskiego
Michał Sowiński
Żadnego świata nie da się nauczyć do końca. Gdy go opisujemy, zawsze pozostają wątpliwości, a ich obecność świadczy wyłącznie o reporterskiej wiarygodności i…
Óscar Martínez, reporter totalny
Tomasz Pindel
Dziś na Festiwalu Conrada spotkanie z salwadorskim dziennikarzem śledczym. Óscar Martínez specjalizuje się w problematyce przemocy, karteli narkotykowych i…
Ludzie z cienia. O twórczości Ayfer Tunç
Agnieszka Erdoğan
Turecka autorka pisze o ludziach, którzy nie potrafią pogodzić się z codziennością – subtelnych i delikatnych, zmagających się z wewnętrznymi rozterkami i…
Stasiuk: Obejrzałem swój świat
Andrzej Stasiuk
,
Michał Sowiński
Wiele osób mówi: „Pisz tak, bo to jest potrzebne, ważne teraz”, dla mnie to śmierć literatury. Pisz najlepiej, jak potrafisz, po polsku. Pisz w hołdzie dla…
Gry we dwoje według Uniki Zürn
Renata Kopyto
Unica Zürn czerpała energię twórczą z doświadczeń skrajnych, niejednokrotnie destrukcyjnych. Prowadziła przy tym obserwacje i opisywała swoje doświadczenia.…
Czy można uciec z piekła? „Piekło Conrada” Michała Komara
Grzegorz Jankowicz
Na każdej stronie swych powieści i opowiadań Conrad opisuje nowoczesny świat, przypominający nienasyconego Lewiatana, który pochłania wszystkich i wszystko.…
Festiwal Conrada, 24-30 października 2022
Grzegorz Jankowicz
Wspólnota, wojna i władza
Michał Paweł Markowski
Ocalające poczucie wspólnoty potrafi zrekompensować niedobory indywidualnego życia, nawet te najokropniejsze. Wojny nie tylko przynoszą zniszczenie i ból.…
Conrad 2022: instrukcja obsługi
Los wszystkich istnień. Rozmowa z Evą Meijer
Eva Meijer
,
Michał Sowiński
EVA MEIJER: Zacieśniamy relacje z najbliższymi nam zwierzętami. Nie tylko na poziomie emocjonalnym, ale także społecznym – włączamy je do naszej wspólnoty,…
Roberto Esposito: Wspólnota jako wyzwanie
Mateusz Burzyk
Według Roberta Esposito każda wspólnota potrzebuje mechanizmów, które chronią ją przed własnym nadmiarem, jednostki zaś, nie mogąc zrezygnować z relacji z…
Słowo na P. O twórczości Carmen Marii Machado
Monika Ochędowska
Machado konsekwentnie odwraca męskie spojrzenie i przywraca kobietom głos, jednocześnie zwracając im ciała. Nie poprzestaje jednak na tym – ma również do…
Pomiędzy. O prozie Abdulrazaka Gurnaha
Grzegorz Jankowicz
Powieści Gurnaha ukazują gęsty splot rozmaitych sił, które wpływają na życie osób wywodzących się z krajów kolonialnych i postkolonialnych.
Nagroda Conrada 2022
Nagroda Conrada - przyznawana podczas Festiwalu Conrada, największego wydarzenia literackiego w Polsce - jest wsparciem dla debiutantek i debiutantów. Dzięki…