Reklama

Co się stało w Kumanowie

Co się stało w Kumanowie

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Atak z zagranicy czy prowokacja własnego rządu? W Macedonii doszło do najpoważniejszego od lat zbrojnego incydentu na Bałkanach.
Poprawianie makijażu w czasie antyrządowych demonstracji w Skopje, 5 maja 2015 r. Fot. Ognen Teofilovski / REUTERS
S

Stary kamienny most w centrum Skopje, stolicy Macedonii, zbudowali Turcy w XV w. Przeżył wojny bałkańskie, upadek imperium osmańskiego, obie wojny światowe i czasy Jugosławii. Przetrwał nawet trzęsienie ziemi, które w 1963 r. zniszczyło 80 proc. budynków w mieście. I wciąż stoi, choć ostatnio jakby stracił na znaczeniu. Obok, nad płytkim strumieniem Wardaru, przerzucono drugi most. Ozdobiony posągami słynnych Macedończyków, prowadzi on do muzeum archeologicznego.

Nowa siedziba muzeum, wieczorami oświetlana na różowo, przywodzi na myśl pałac z Disneylandu. I pełni podobną funkcję: pobudza narodową wyobraźnię. Tak samo jak polityka informacyjna rządu w Skopje, coraz częściej podporządkowana tworzeniu obrazu kraju w stanie oblężenia, któremu zagraża obcy (czytaj: albański) separatyzm.

Kilka dni temu znów użyto tych argumentów.

Władze: atak z zewnątrz...

4986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]