Reklama

Ładowanie...

Spór Macedonii Północnej z Bułgarią. Stawką droga do UE

18.07.2022
Czyta się kilka minut
Spór z Bułgarami o tożsamość i kulturę rozpala Macedończyków. Emocje miała uspokoić francuska mediacja. Wywołała efekt przeciwny.
Protesty przeciwko francuskiej propozycji rozwiązania sporu między Macedonią Północną a Bułgarią, Skopje, 10 lipca 2022 r. GEORGI LICOVSKI / EPA / PAP
P

Przez 20 lat jako minister, dyplomata i analityk pracowałem, by europejski sen stał się rzeczywistością dla mojego kraju. (…) Teraz, po 17 latach w poczekalni, zrobię wszystko, by temu zapobiec” – napisał Nikoła Dimitrow, były minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej, w artykule dla portalu European Western Balkans.

Dimitrow był jednym z twórców historycznego porozumienia z Prespy, które w 2018 r. zakończyło trwający prawie trzy dekady spór z Grecją o nazwę macedońskiego państwa. Teraz oskarża Unię Europejską i sąsiednią Bułgarię o stosowanie putinowskich metod wobec jego kraju. I nie tylko on: dziesiątki tysięcy Macedończyków wychodzą w ostatnich tygodniach na ulice. Rośnie napięcie między słowiańską większością a społecznością albańską, która stanowi jedną czwartą ludności. Wszystko to za sprawą francuskiej propozycji, która miała odblokować bułgarskie weto dla...

10689

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]