Reklama

Ładowanie...

Co nam po autorytetach?

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Nie ulega wątpliwości, że żyjemy w momencie powszechnego kryzysu autorytetów funkcjonujących dotychczas w społecznej świadomości. Zanikł autorytet władzy państwowej, a również państwowego prawa i instytucji, które powinny tego prawa bronić. Obserwujemy kryzys innych instytucji ważnych w społecznym życiu, jak Uniwersytety, a nawet Kościół (szerokie masy są Kościołowi posłuszne, ale raczej jest to posłuszeństwo obyczajom kultu, a nie przesłaniu doktryny - zwłaszcza w jej etycznych treściach). Kryzys dotknął tradycyjnie uznawanych autorytetów, najprostszych, najbliższych codziennego życia, jak ten, którym się cieszyli nauczyciele, adwokaci lub lekarze.
P

Przede wszystkim należałoby odpowiedzieć na podstawowe pytanie: cóż to jest autorytet? Próbowano tego już nieraz, i to od czasów św. Augustyna. Chcę przypomnieć dwa znane polskim czytelnikom artykuły, ważne dla mnie z powodu zawartych w nich pewnych ogólnych ustaleń. Myślę tu o tekście Hannah Arendt “Co to jest autorytet" umieszczonym w jej książce “Między czasem minionym a przyszłym" (Warszawa 1994, przeł. M. Godyń i W. Madej) oraz artykule Paula Ricoeura z rozmów w Castel Gandolfo, noszącego tytuł “Paradoks autorytetu" (“Oświecenie dzisiaj", Warszawa 1999, przeł. J. Migasiński).

Istnieją różne definicje autorytetu. Z nich ważne są dla mnie dwie. Jedną przytacza Paul Ricoeur za francuskim “Słownikiem Roberta". Według niego autorytet jest prawem do wydawania rozkazów, możnością (uznaną, bądź nie) narzucania posłuszeństwa. Jest to zatem autorytet władzy....

9959

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]