Reklama

Co dalej z Irakiem

Co dalej z Irakiem

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Po dwóch miesiącach negocjacji i manewrów dyplomatycznych Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w miniony czwartek amerykański projekt rezolucji - i to pomimo że w podstawowej sprawie Amerykanie nie ustąpili (oddadzą władzę Irakijczykom tak szybko, jak to możliwe, ale dopiero, gdy w oparciu o nową konstytucję funkcjonować będzie stabilny rząd).
A

A jednak werdykt Rady był jednogłośny; “za" głosowały nie tylko Francja, Niemcy i Rosja (krytykujące wojnę z Saddamem), ale nawet Syria - być może w nadziei, że USA powstrzymają Izraelczyków, grożących konfrontacją Damaszkowi za wspieranie palestyńskiego terroru. Rezolucja nr 1511 sankcjonuje obecność wojsk międzynarodowych: zostając pod dowództwem USA, otrzymują one mandat ONZ. Ustępstwem Amerykanów było wpisanie do rezolucji, że do grudnia iracka Rada Zarządzająca ma przedstawić propozycje, dotyczące konstytucji i wyborów (planowanych na 2004 r.).

Czy w Iraku coś się teraz zmieni? Zapewne niewiele. Rezolucja potrzebna była nie tyle Irakijczykom, ile samym Narodom Zjednoczonym (żeby sprawić wrażenie, że coś robią, choć nie robią nic) oraz (z tych samych powodów) “osi" Francja--Niemcy-Rosja. Rezolucji potrzebował też Bush: prezydentowi, który za rok musi...

2273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]