Reklama

Ładowanie...

Co dalej z Irakiem

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Po dwóch miesiącach negocjacji i manewrów dyplomatycznych Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w miniony czwartek amerykański projekt rezolucji - i to pomimo że w podstawowej sprawie Amerykanie nie ustąpili (oddadzą władzę Irakijczykom tak szybko, jak to możliwe, ale dopiero, gdy w oparciu o nową konstytucję funkcjonować będzie stabilny rząd).
A

A jednak werdykt Rady był jednogłośny; “za" głosowały nie tylko Francja, Niemcy i Rosja (krytykujące wojnę z Saddamem), ale nawet Syria - być może w nadziei, że USA powstrzymają Izraelczyków, grożących konfrontacją Damaszkowi za wspieranie palestyńskiego terroru. Rezolucja nr 1511 sankcjonuje obecność wojsk międzynarodowych: zostając pod dowództwem USA, otrzymują one mandat ONZ. Ustępstwem Amerykanów było wpisanie do rezolucji, że do grudnia iracka Rada Zarządzająca ma przedstawić propozycje, dotyczące konstytucji i wyborów (planowanych na 2004 r.).

Czy w Iraku coś się teraz zmieni? Zapewne niewiele. Rezolucja potrzebna była nie tyle Irakijczykom, ile samym Narodom Zjednoczonym (żeby sprawić wrażenie, że coś robią, choć nie robią nic) oraz (z tych samych powodów) “osi" Francja--Niemcy-Rosja. Rezolucji potrzebował też Bush: prezydentowi, który za rok musi...

2273

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]