Cnoty prywatne: skromność
Cnoty prywatne: skromność
Skromność jest bowiem formą świadomego lub nieuświadamianego samoograniczenia. W tym rozumieniu jej przeciwieństwem jest ostentacja. Ostentacja pojawia się u tych, dla których główną lub jedyną formą istnienia jest istnienie w oczach innych. Nie mogąc demonstrować swojego sukcesu czy bogactwa, nie wiedzieliby, czy rzeczywiście je osiągnęli. Człowiek skromny wie, kim jest, bez względu na zdanie innych, i nie potrzebuje sukcesów i bogactw, gdyż wie, czego spodziewa się po życiu, a spodziewa się niewiele. Mój nieżyjący przyjaciel, wybitny socjolog Winicjusz Narojek mówił, że aby mu było w życiu dobrze, potrzeba trzech rzeczy: żeby go rano ktoś pogłaskał po głowie, w ciągu dnia ktoś odrobinę pochwalił, a wieczorem żeby mógł wypić trzy kieliszki wódki.
Cnota skromności polega więc na tym, żeby od życia chcieć niewiele, ale nie wiąże się to ani z ascezą, ani z...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]