Reklama

Cnoty prywatne: skromność

21.04.2006
Czyta się kilka minut
Skromność z wielu powodów kojarzy się ze sferą erotyczną, a na pewno takie skojarzenia wywołuje "nieskromność. To jednak niesłuszne i niepotrzebne zawężenie obszaru, którego dotyczy ta cnota.
S

Skromność jest bowiem formą świadomego lub nieuświadamianego samoograniczenia. W tym rozumieniu jej przeciwieństwem jest ostentacja. Ostentacja pojawia się u tych, dla których główną lub jedyną formą istnienia jest istnienie w oczach innych. Nie mogąc demonstrować swojego sukcesu czy bogactwa, nie wiedzieliby, czy rzeczywiście je osiągnęli. Człowiek skromny wie, kim jest, bez względu na zdanie innych, i nie potrzebuje sukcesów i bogactw, gdyż wie, czego spodziewa się po życiu, a spodziewa się niewiele. Mój nieżyjący przyjaciel, wybitny socjolog Winicjusz Narojek mówił, że aby mu było w życiu dobrze, potrzeba trzech rzeczy: żeby go rano ktoś pogłaskał po głowie, w ciągu dnia ktoś odrobinę pochwalił, a wieczorem żeby mógł wypić trzy kieliszki wódki.

Cnota skromności polega więc na tym, żeby od życia chcieć niewiele, ale nie wiąże się to ani z ascezą, ani z...

3447

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]