Reklama

Cierpiąca

Cierpiąca

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Ewangelia według św. Marka, najkrótsza z Ewangelii synoptycznych, opisuje najszerzej uzdrowienie kobiety od dwunastu lat chorującej na krwotok (por. Mk 5, 24-35 z Mt 9, 18-22 i Łk 8, 40-48). Powstałe później dzieła Mateusza i Łukasza zachowują przy tym strukturę narracji: relacja o uzdrowieniu wpisuje się w drugą, dotyczącą młodej kobiety - córki Jaira. Analiza językowa wskazuje przy tym, że obie relacje istniały pierwotnie niezależnie od siebie i dlatego, choć zawierają wspólne intuicje teologiczne, można je interpretować oddzielnie.
R

Relacja Marka różni się od relacji Mateusza i Łukasza tym, że podaje najwięcej danych o kobiecie. Mimo to, pozostaje ona bezimienna: “Kobieta, która przez lat dwanaście chorowała na krwotok, nachodziła się do wielu lekarzy i wydała wszystko, co miała, a nic jej to nie pomogło, ale się jeszcze gorzej czuła" (Mk 5, 25n). Dowiadujemy się więc, że jest to kobieta samodzielna, nie określono jej bowiem przez ojca, męża czy syna. Przekazano też dość dokładne dane o jej chorobie: nie jest to jedynie choroba ciała. Krew czyni ją bowiem w rozumieniu Prawa nieczystą, a przez to ona czyni nieczystym każdego, kto jej się dotknie (por. przepisy o świętości w Kpł 15, 19-30). Oznacza to zatem, że kobieta przez dwanaście lat była wykluczona ze społeczności. Być może właśnie z powodu choroby opuścił ją mąż i nie miała dzieci. Ewangelista wspomina wyjątkowo szeroko o jej próbach wyleczenia się...

4245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]