Reklama

Roland de Lassus, „Psalmi Davidis Poenitentiales"

Roland de Lassus, „Psalmi Davidis Poenitentiales"

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Spokój i harmonia, muzyka opływająca i przenikająca wszystko, rozlewająca się leniwie i spokojnie, ale przeszywająca na wskroś. Namacalnie wręcz obecna.
"

"Psalmi Davidis Poenitentiales" Rolanda de Lassus w wykonaniu Collegium Vocale Gent pod batutą Philippe'a Herreweghe słucha się niczym pieśni chórów anielskich, w oderwaniu od rzeczywistości, zmartwień i trosk tego świata. To dziwne, bo przecież nie sposób analizować tych siedmiu renesansowych motetów bez odniesienia do tekstu. Tekstu przeznaczonego na czas Wielkiego Postu, który jest dramatycznym wołaniem, błagalną modlitwą, wyznaniem grzechów i zarazem prośbą o ich odpuszczenie. Ale musica reservata - naczelna zasada rządząca retoryką religijnych i świeckich form muzycznych - przybiera w psalmach pokutnych postać szczególną. Nie znajdziemy tu typowego dla utworów późnorenesansowych ekspresyjnego dramatyzmu, eufonii, dźwiękonaśladowczej metafory. Cierpienie i ból rozświetlone są szlachetnym i czystym w swej wymowie tonem. I tylko tym. W swym pięknie pozbawione są "...

2259

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]