Reklama

Chwila empatii

Chwila empatii

18.10.2007
Czyta się kilka minut
Jest już tak, czy też ludzie są tacy, że nie można najczęściej pojąć, co nimi powoduje. Dlaczego zachowują się - naszym zdaniem - nieracjonalnie lub tylko inaczej, niż byśmy się tego spodziewali. Nie zachęcam do stosowania maksymy postmodernistycznej głoszącej, że można zrozumieć każdego człowieka, a on z kolei powinien mieć prawo do niezakłóconej ekspresji samego siebie. Nie, nie można ani nie warto rozumieć wszystkich ludzkich zachowań, a tym bardziej niepojęte są zachowania ludzi publicznych. Każdy z nas doświadczył tego, że ludzie publiczni potrafią (od premiera po wójta) być bardzo mili i zupełnie inteligentni w prywatnej rozmowie, a kiedy pojawiają się na forum publicznym, dzieje się z nimi coś dziwnego. Zdarza się to zresztą na mniejszą skalę na wszystkich zebraniach, od spotkania wspólnoty mieszkaniowej po radę wydziału, gdzie zawsze znajdzie się ktoś jest gotów perorować bez potrzeby.
I

Innymi słowy nie ma żadnych roztropnych powodów, dla których powinniśmy próbować zrozumieć innego człowieka. A jednak często powtarzamy "zrozum człowieka!". Chodzi nam jednak wtedy nie o zrozumienie danego człowieka w jego całej autentyczności i oryginalności, lecz - przeciwnie - o zrozumienie cech i zachowań powtarzalnych. Zrozum człowieka to tak jak zrozum samego siebie. Zrozum, że nie wytrzymał i odpowiedział na zaczepki, mimo że nie chciał się wdawać w kłótnię, ale i my byśmy nie wytrzymali. Żeby zatem "zrozumieć człowieka", niepotrzebna nam szczególna wiedza dotycząca tego akurat człowieka, lecz wiedza dotycząca wszystkich przedstawicieli gatunku. Nie jest to zatem forma empatii.

A jednak empatia jest potrzebna. Empatia rozumiana zresztą mało psychologicznie, a dość rzeczowo, czyli empatia, dla której punktem wyjścia jest założenie dobrej woli u...

2059

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]