Reklama

Ile warte jest życie

Ile warte jest życie

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Daniel M. Hausman, filozof ekonomii: Nie znamy i nie widzimy ludzi, których szansę ocalenia odrzucamy. Ale nie możemy skupiać się tylko na tych, którym współczujemy.
Akcja ratownicza 18-miesięcznej Jessiki McClure, która przez 58 godzin była uwięziona w rurze od studni na głębokości 7 m. Midland, Teksas, październik 1987 r. Zdjęcie uhonorowane Nagrodą Pulitzera w 1988 r. SCOTT SHAW / GETTY IMAGES
M

MARCIN GORAZDA, TOMASZ KWARCIŃSKI: W książce „Etyka ekonomii” wspomina Pan o memorandum Lawrence’a Summersa, głównego ekonomisty Banku Światowego, w którym doradzał bogatym państwom, aby dokonały transferu produkowanych przez siebie zanieczyszczeń do krajów rozwijających się. Czy ekonomiści na poważnie brali takie rozwiązanie pod uwagę?

DANIEL M. HAUSMAN: Summers zastosował prawidłową od strony logiki ekonomicznej analizę kosztów i korzyści, z której wynikało, że transfer zanieczyszczeń do krajów słabo rozwiniętych jest całkowicie racjonalny. Ale to memorandum nigdy nie było poważną propozycją.

Przeniesienie z krajów bogatych do biednych przemysłu produkującego zanieczyszczenia może mieć wiele pozytywnych ekonomicznie skutków, jednak szkody, które taki przemysł wyrządzi w obu krajach, będą odmienne. Summers nie uwzględnił tego faktu. Tymczasem w...

14840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]