Reklama

Churchill 1946, Cheney 2006

Churchill 1946, Cheney 2006

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Wilno, 4 maja 2006 r. Wiceprezydent USA Dick Cheney wystąpił na spotkaniu przywódców 10 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (gospodarzami byli wspólnie Valdas Adamkus i Lech Kaczyński). Tych krajów, które spod dominacji Moskwy wyzwoliły się dawno i są już w NATO i w UE, oraz tych, którym udało się to niedawno (jak Gruzja, Ukraina czy Mołdawia). Prócz wspólnych doświadczeń historycznych państwa te łączy dziś wspólny kłopot: Rosja. To najpierw przeciw nim kierują się neoimperialne ambicje Władimira Putina, realizowane przy pomocy metod "tradycyjnych" (ingerencja polityczna bądź militarna, patrz wybory na Ukrainie w 2004 r. czy obecność wojsk rosyjskich w Naddniestrzu i Abchazji) oraz metod "nowatorskich" (surowce energetyczne jako instrument nacisku).
P

Przemówienie Cheneya nie było spontaniczną reakcją na artykułowane w Wilnie obawy. Była to mowa programowa, przygotowana, nasycona nie tylko treściami politycznymi, ale też historią. Cheney przypominał minione stulecie i walkę z komunizmem; padały nazwiska Wałęsy, Havla, Sacharowa, a także Jana Pawła II. Cheney cytował papieskie wezwanie z 1979 r. "Nie lękajcie się!", kierując je do młodych Białorusinów, Ukraińców i Gruzinów. Podkreślając, że Amerykanie i Europejczycy chcieliby, by Rosja była krajem "zdrowym i demokratycznym", Cheney ostro skrytykował politykę Kremla. Mówił, że w Rosji następuje odwrót od tych zalążków demokracji, jakie udało się osiągnąć w latach 90., ogranicza się wolności obywatelskie, także wolność religii; z kolei w polityce zagranicznej Rosja wykorzystuje coraz bardziej otwarcie ropę i gaz do "zastraszania i szantażowania" innych krajów.

...
2440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]