Reklama

Ładowanie...

Chrystus – Paraklet

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Objawienie dane Symeonowi (warto je przypomnieć na zamknięcie okresu Bożego Narodzenia, a przed Świętem Ofiarowania Jezusa w świątyni): nie ujrzysz śmierci, dokąd nie zobaczysz Chrystusa Pańskiego (por. Łk 2, 26)...
.

...Jest objawieniem – obietnicą daną każdemu z nas.

Warto zauważyć, że objawienie to Symeon otrzymał jako odpowiedź (w tłumaczeniu Wulgaty: responsum acceperat) na swoje oczekiwanie „pociechy” („Był to człowiek prawy i pobożny; wyczekiwał pociechy Izraela”). Słowo „pociecha” jest tu niewątpliwie kluczowe – w greckim oryginale brzmi ono: paraklesis, i składa się z dwóch wyrazów: para kaleo – tzn. „przywoływać do siebie (do swojego boku)”. Stąd bierze się słowo – odnoszone w Ewangelii zarówno do Jezusa, jak i do Ducha Świętego – „Paraklet”. Dawniej tłumaczono je na język polski jako „Pocieszyciel”; w nowszych przekładach zrezygnowano z przekładu jako zbyt zawężającego znaczenie. Jezus (podobnie Duch Święty) jest niewątpliwie naszym „Pocieszycielem”, ale okazuje się Nim nie inaczej, jak stając przy nas – przywołany do naszego boku, by nas bronić (łac. ad -...

2473

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]