Reklama

Choroba przesiadywania

Choroba przesiadywania

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Istotą wiedeńskiej cywilizacji kawiarnianej jest absolutna zwyczajność. Chodzi o to, żeby we własnej kawiarni poczuć się jak w kapciach, w domowym fotelu.
Café Bräunerhof: tu nadal siedzi się długo nad kawą i prasą, bo mimo cyfryzacji wszystkiego, gazet tam wciąż zadziwiająco wiele, każda rzetelnie nanizana na kij. Fot. Wojciech Nowicki
M

Mieszkałem przez jakiś czas w wiedeńskim domu, nie moim własnym, i kiedy tylko z niego wychodziłem, żeby zaraz skręcić za róg, w lewo, było zawsze tak samo: staruszka w futerku z lepszych czasów szła o lasce, drobiąc kroczkami. Z nią pies kaprawy, spaniel. Staruszka szła do kawiarni, zasiadała zawsze przy tym samym stoliku przy oknie, zawsze na tym samym krześle. I wtedy kelnerka, zawsze ta sama kelnerka, biegła do lady, porywała tacę z kanapkami pod kloszem, jednocześnie zamawiając kawę, brauner. Innej nie chciała. Prezentacja kanapek odbywała się w ćwierćukłonie, w leciutkim pochyleniu, a dama w futrze wyciągała dłoń, i palec zawisał na dłuższą chwilę. Po chwili stara dziobała pazurem dwa razy, wybierając zawsze to samo, najprostsze kanapki z serem i szynką. A potem torcik, z kawą jedzony, a potem przywoływanie psa do porządku, starego jak ona sama.
Taka się przede mną...

15381

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]