Reklama

Chór z nimi

Chór z nimi

27.03.2006
Czyta się kilka minut
Polska w językach nigdy nie była mocna. Wiadomo to przynajmniej od czasów Ludwika Zamenhofa, który, wkurzony, że musi się uczyć kilku języków, wymyślił jeden, na dodatek kompletnie bezużyteczny. Smutny los esperanto odbija ponurą przygodę polskiej kultury, której nawet papież mówiący we wszystkich językach świata nie mógł uratować. Nie mówimy obcymi językami i już, Duch Święty innymi widocznie chadza drogami i nawet Grażyna Torbicka nie jest dowodem na jego łaskawość. A skoro nie mówimy po ichniemu, to co się będziemy swoim nieuctwem za granicą, że się tak wyrażę, popisywać.
W

W związku z tym kłopotliwym faktem Ministerstwo Kultury postanowiło, że nie będzie dłużej przesadzać z promowaniem polskiej literatury za granicą i zainwestuje w szlachetniejsze imprezy, jak to się mówi, na własnym podwórku. Mamy przecież na tym odcinku niemałe osiągnięcia. Wiadomo, jak świetnie sprawdził się niegdysiejszy pomysł ministra Podkańskiego otaczania mocnym chłopskim ramieniem gospodyń wiejskich, których wycinanki do dzisiaj wspominają z rozrzewnieniem ministrowie kultury Lesotho i Liechtensteinu. Wiadomo także, że szybko trzeba było skończyć z samowolką Albrechta Lemppa, któremu niebacznie udało się na Targach we Frankfurcie w 2000 roku przekonać Niemców, żeby kupowali polskie książki. Nie po to się trudziła Maria Konopnicka, żeby Niemcy nam mówili, że nie tylko nie dadzą pogrześć mowy, ale wręcz przeciwnie, uratują ją od zapomnienia w przekładach na własny język...

4111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]