Reklama

Chłodna wojna domowa

Chłodna wojna domowa

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Przepaść między rządzącymi i opozycją będzie się w Polsce pogłębiać, a wtedy łatwo ujdą uwadze sytuacje, w których opozycja powinna się kierować interesem kraju, a niekoniecznie własnymi poglądami.
O

Opozycję polityczną w olbrzymiej większości przypadków można podzielić na systemową i antysystemową. Pierwsza atakuje aktualnie rządzących, ale akceptuje oparty na konstytucji ustrój polityczny. Druga - odrzuca także ustrój. To jednak w demokracji margines. Ci, którzy uważają, że konstytucję należy zmienić, zamierzają zwykle przestrzegać prawnych reguł działania. W dodatku od pewnego czasu partie stale obecne w parlamentach utraciły silnie ideologiczny charakter, dzięki czemu zmiana władzy nie powoduje większych wstrząsów. Tak jest praktycznie we wszystkich “starych demokracjach".

Oczywiście, ugrupowania bardziej lewicowe zwracają uwagę na inne sprawy niż prawica, ale już np. w zakresie poglądów na temat polityki zagranicznej wcale nie muszą się bardzo różnić. Tym bardziej że światem rządzą w coraz większym stopniu organizacje międzynarodowe, których...

8307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]