Reklama

Chleb i ryba z Kairu

08.05.2015
Czyta się kilka minut
Aisz. Kto tak pięknie woła na chleb, jest mi bratem.
Fot. Mohamed Abd El Ghany
S

Słowa przerzucają niepojęte mosty, nawet gdy nie dochodzi do żadnej sytuacji komunikacyjnej, jaką uczenie roztrząsają językoznawcy. To nieprawda, co mówi Fortynbras w wierszu Herberta, gdy żegna się: „żyjemy na archipelagach / a ta woda, te słowa / cóż mogą, cóż mogą, książę”.

Otóż mogą. Nazwa egipskiego chleba przebiła kokon, którym się otorbiłem w pierwszych dniach wędrówek po ulicach Kairu. Tego normalnego, nieturystycznego, zresztą ten podział już nie istnieje, masakry z okresu tłumienia rewolucji skutecznie odstraszyły turystów. Nie spotkałem żadnego, nawet kręcąc się po suku; nikt nie wołał „heloł maj frend”, kupcy odzwyczaili się od widoku białych jeleni i nie próbowali zedrzeć ze mnie frycowego za krzywdy kolonialne. Jaki ze mnie zresztą potomek Cromera i Balfoura! Gdyby hrabiom zdarzyło się zarządzać Polakami w imieniu królowej Wiktorii (pomyślcie, jakie to mogło być...

6178

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]