Reklama

Chiny znów w środku

Chiny znów w środku

14.08.2017
Czyta się kilka minut
Czy Watykan i Pekin porozumiały się w sprawie nominacji biskupów? Mogą na to wskazywać sugestie jednego z hierarchów.
W

W wywiadzie dla chińskiej prasy bp Marcelo Sánchez Sorondo mówił o różnicy między (wciąż negocjowaną) oficjalną ugodą a „rzeczywistością, która się dzieje”.

Obie strony spierają się o sposób nominowania biskupów, dziś wyznaczanych przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, sześciomilionową, niezależną od Watykanu organizację. Rozmowy zawiesił Benedykt XVI, lecz od trzech lat dyplomaci Franciszka, który w Azji widzi obszar priorytetowy dla Kościoła, ponownie negocjują z komunistami. W 2015 i 2016 r. pięciu biskupów uznały już obie strony i choć trzech innych budzi w Watykanie kontrowersje (za sprawą „relacji rodzinnych nie do pogodzenia z kapłaństwem”), kontakty są intensywne. Chiny oskarża się o nielegalny handel organami, ale bp Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, uczestniczył tam w konferencji transplantologicznej. Przyznał, że Franciszek „kocha Chiny i ich historię tak samo jak Matteo Ricci”, jezuicki misjonarz z końca XVI w., autor słynnej mapy, która Państwo Środka zaprezentowała w samym centrum świata. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]