Reklama

Ładowanie...

Chaotyczna obyczajówka

27.03.2006
Czyta się kilka minut
Przed reżyserem inscenizującym "Językami mówić będą stoi dwojakie zadanie. Po pierwsze - przedstawić historię tak, by nie wybrzmiała banalnie. Po drugie - czytelnie zaprezentować sieć przenikających się wątków. Michał Kotański na obu tych frontach ponosi porażkę.
D

Dramat Andrew Bovella to historia kilku damsko-męskich par w stanie kryzysu. Mąż zdradza żonę, żona męża, dziewczyna porzuca chłopaka... rzecz dosyć prozaiczna. Jednak Bovell komplikuje to, co z pozoru łatwe. "Językami..." jest jak tkanina precyzyjnie spleciona z kilku nitek. Dwa wątki snute są równolegle, po chwili autor wplata kolejny i jeszcze jeden, a poprzednie zarzuca - tylko po to, by za jakiś czas podjąć na nowo. Poszczególne historie przeglądają się w sobie nawzajem, niczym warianty jakiejś większej i bardziej ogólnej opowieści. I właśnie jako całość dramat Bovella okazuje się intrygujący. To rzecz o samotności, która jest czymś więcej niż tylko pokłosiem kryzysów małżeńskich - jest zasadą rządzącą światem. Tajemniczą, nierozwikłaną.

Bovell sklecił swój dramat z kilku mniejszych tekstów i już samo to prowokuje, by tę układankę rozsypać i złożyć na...

4601

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]