Reklama

Ładowanie...

W kosmiczny pył się obrócisz

30.10.2006
Czyta się kilka minut
W najnowszym spektaklu Pawła Miśkiewicza odnajdujemy galerię postaci z jego poprzednich spektakli i problemy, do których nieraz już podchodził. Tym razem przyglądamy się im z kosmicznej perspektywy.
Sebastian Pawlak (Filip-Łowca)
P

Punktem wyjścia "Przedtem/Potem" Rolanda Schimmelpfenniga są perturbacje życiowe kilku bohaterów: zdrady małżeńskie, rozstania, powroty. W komedię obyczajową wdziera się pewien nieład: wątki przeplatają się, nie są prowadzone do należytej puenty, rysunki postaci są niepełne, narracja trzecioosobowa rozbija tradycyjny porządek dialogu. Otrzymujemy serię nieostrych, pozornie przypadkowych zbliżeń, które nie tworzą zwartego obrazu, nie składają się na wspólną historię. Autor stopniowo otwiera przed nami inną perspektywę. Opowieść przekłada na szerszy plan, gdzie - jak w kosmosie, o którym dyskutują bohaterowie - nie obowiązują nasze ograniczenia czasowe, hierarchie, porządki. Z tej perspektywy nasze pojedyncze losy wydają się wysoce względne: to punkciki rozsypane na mapie kosmosu, ledwie zauważalne. Autor zapuszcza sondę i wyłapuje kilka twarzy, kilka historii. Słońce rozrasta...

6295

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]