Reklama

Ładowanie...

O szaleństwie i miłości

18.05.2010
Czyta się kilka minut
To był wyjątkowy tydzień. Na najważniejszych scenach operowych w kraju wystawiono trzy współczesne dzieła sceniczne polskich twórców. Wszystkie całkowicie różne, a zarazem wszystkie zadziwiająco spójne, oryginalne i mądre.
"Sudden Rain" w reżyserii Mai Kleczewskiej, Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa / fot. Bartłomiej Sowa / Teatr Wielki Opera Narodowa
O

Opery Agaty Zubel, Aleksandra Nowaka i Hanny Kulenty dzieli wszystko. Jakby sami twórcy pochodzili z oddalonych od siebie o lata świetlne estetycznych planet. Kompozycje różni skrajnie odmienna forma, wykorzystane medium, zakorzeniony w innych artystycznych tradycjach muzyczny język, sposób prowadzenia literackiej narracji, wreszcie rodzaj ekspresji i pojmowania scenicznej dramaturgii. Ale zauważalny jest jeden punkt styczny. Wszystkie utwory stanowią pesymistyczne odbicie kondycji współczesnego człowieka. Treścią prawykonanych oper są wszak brak międzyludzkiego porozumienia i zacinająca się komunikacja, nieumiejętność budowania zdrowych relacji oraz emocjonalna chwiejność podszyta traumą, patologią i psychiczną chorobą. Przy jednocześnie uporczywie wyrażanej tęsknocie za bliskością i miłością.

Bilet do marzeń

Świat w "Sudden...

10271

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]