Reklama

Cena

Cena

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Lutowa "Odra" poświęciła kilka stron ubiegłorocznemu nobliście Liu Xiaobo, zamieszczając m.in. krótki tekst jego przyjaciela, pisarza Bei Linga.
J

Jak wiadomo, Xiaobo od grudnia 2008 r. przebywa w więzieniu; skazano go na 11 lat za przygotowanie i rozpowszechnienie Karty 08, wzorowanej na słynnym manifeście czeskich i słowackich dysydentów. "Niekiedy po ludziach, którzy trafiają do więzienia, pozostają jedynie ich osiągnięcia i poglądy", pisze Bei Ling, "a ich wygląd i osobowość zacierają się". Dlatego jego tekst niewiele mówi o tym, o co walczy Liu Xiaobo. Pokazuje go natomiast w kilku scenach, tak żeby również dla nas, czytelników, stał się on żywym i bliskim człowiekiem.

Lin Xiaobo, pisze Bei Ling, to "pozostająca w wiecznym ruchu lokomotywa". Jest koniec lat 80., widzimy go przechadzającego się po pokoju, palącego nerwowo papierosa za papierosem i zadającego męczące pytania. W Chinach ukazują się w tym czasie dzieła Camusa, Sartre'a, Arendt, wszystkie z półwiecznym poślizgiem. Umysł Xiaobo aż kipi...

3689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]