Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Cena

Cena

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Lutowa "Odra" poświęciła kilka stron ubiegłorocznemu nobliście Liu Xiaobo, zamieszczając m.in. krótki tekst jego przyjaciela, pisarza Bei Linga.
J

Jak wiadomo, Xiaobo od grudnia 2008 r. przebywa w więzieniu; skazano go na 11 lat za przygotowanie i rozpowszechnienie Karty 08, wzorowanej na słynnym manifeście czeskich i słowackich dysydentów. "Niekiedy po ludziach, którzy trafiają do więzienia, pozostają jedynie ich osiągnięcia i poglądy", pisze Bei Ling, "a ich wygląd i osobowość zacierają się". Dlatego jego tekst niewiele mówi o tym, o co walczy Liu Xiaobo. Pokazuje go natomiast w kilku scenach, tak żeby również dla nas, czytelników, stał się on żywym i bliskim człowiekiem.

Lin Xiaobo, pisze Bei Ling, to "pozostająca w wiecznym ruchu lokomotywa". Jest koniec lat 80., widzimy go przechadzającego się po pokoju, palącego nerwowo papierosa za papierosem i zadającego męczące pytania. W Chinach ukazują się w tym czasie dzieła Camusa, Sartre'a, Arendt, wszystkie z półwiecznym poślizgiem. Umysł Xiaobo aż kipi...

3689

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]