Reklama

Bushowi świeczkę, Kerry'emu ogarek

Bushowi świeczkę, Kerry'emu ogarek

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Fajtłapowaty analityk CIA w grubych okularach, którego w słynnym kiedyś filmie Trzy dni kondora grał Robert Redford, zajmował się czynnością nudną i na pozór dla szpiega nieefektywną: czytaniem thrillerów politycznych oraz analizą ich zawartości pod kątem potencjalnego zagrożenia, np. scenariuszy zamachu na prezydenta. Czy taka komórka naprawdę istniała w CIA? Jeśli nie, może powinna powstać?.
W

W każdym razie do takiej refleksji skłania opublikowany w minionym tygodniu raport specjalnej komisji, którą Kongres USA powołał, aby wyjaśnić, czy amerykańskie władze - prezydenci Clinton i Bush oraz podległe im instytucje - mogły zapobiec zamachom z 11 września 2001 r. i śmierci 3 tys. ludzi.

Wprawdzie najważniejsze pytanie raport zostawia bez odpowiedzi - i pewnie inaczej być nie mogło przed prezydencką elekcją, skoro “11 września" jest przedmiotem wyborczej walki. Być może złożona po połowie z Demokratów i Republikanów komisja musiała wydać werdykt nie godzący w żadną ze stron. Zamiast tego mowa jest o “zaniedbaniach natury instytucjonalnej" i blisko tuzinie błędów, popełnionych głównie przez tajne służby (np. zła analiza danych, kiepska koordynacja itd.). Również inne wnioski ujęto tak, by ani Republikanie, ani Demokraci nie byli górą; np. mowa jest, że...

1530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]