Reklama

Bunt zombiaków

Bunt zombiaków

09.08.2015
Czyta się kilka minut
„Fuck communism!” – tym prostym hasłem wietnamski raper Nah rzuca wyznanie władzy. Bo choć Wietnam się zmienia, komuniści nie chcą rezygnować z monopolu władzy.
Raper Nah Fot. Facebook
H

Hitu wietnamskiego rapera Naha, od stycznia tego roku wysłuchało w internecie prawie milion Wietnamczyków – w kraju, gdzie dostęp do internetu ma 40 mln obywateli (czyli trochę mniej niż połowa populacji) i gdzie za „propagandę antyrządową” w internecie grożą wysokie grzywny, a nawet więzienie.

Dlatego milion odsłon to dużo – zważywszy, że tytuł hitu – „Fuck communism” – jak i tekst to rękawica rzucona w twarz nadal groźnej i wszechwładnej Partii Komunistycznej. Tej, której zwyczajny Wietnamczyk po prostu się boi. Tymczasem z utworu rapera wyłania się obraz rządzącej partii jako wszechwładnej skorumpowanej mafii, z którą należy podjąć walkę.

Malwersanci umrą bez pochówku

Niektórzy wietnamscy znajomi, którym podesłałem link do piosenki z prośbą o komentarz, w panice wyłączali utwór już po paru sekundach. „Nie chcę problemów. Nie dzwoń na mój...

8298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]