Reklama

Bulwarowa wersja Wieczernika

19.06.2006
Czyta się kilka minut
Jezus zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: "Zaprawdę powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi. Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: "Chyba nie ja, Panie?.Mt 26, 20n.
J

Jezus nie unika bolesnego problemu zdrady nawet w pożegnalnej atmosferze Ostatniej Wieczerzy. Czyni to jednak z taką dyskrecją i delikatnością, że wśród uczniów dominuje poczucie zatroskania i smutku.

Jak wyglądałby opis tamtej sceny Ewangelii, gdyby jego ostateczna redakcja zależała od kogoś z agresywnych przedstawicieli współczesnej prasy bulwarowej? Może wśród pryncypialnych potępień przeczytalibyśmy: "Wszędzie, nawet w Wieczerniku, jest pełno kapusiów. Imiona zdrajców najłatwiej znaleźć na liście powołanych na Apostołów". Być może przy okazji przedyskutowano by nie tylko kwestię Judaszowych srebrników, lecz również co się stało ze złotem przyniesionym przez trzech króli, oraz ustalono by, kto dokładnie w najbliższym otoczeniu Jezusa usiłował zmiatać śmieci pod dywan. Może nawet Jezusowi wypomniano by, że tworzył klimat pobłażania dla zdrajców, gdy...

1498

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]